Kelebeklerin Genel Özellikleri

S

Sudem

Yeni Üye
Kelebeklerin Kısaca Özellikleri Nelerdir?Kelebekler Lepidoptera takımının kanatlı fertlerine verilen genel isimdir. Kelebeklerin 150.000 kadar türü bilinmektedir.Vücutları kiremit dizilişi şeklinde renkli gözle zor görüle bilen pullarla örtülüdür. Pullar, uçları yassılaşarak genişlemiş kıllardır.

Kelebeklerin de diğer böceklerde olduğu gibi vücutlarının dışını çevreleyen bir iskeletleri vardır. Bu dış iskelet yumuşak dokuya bağlı olan sert tabakalardan oluşur ve zırhlı bir elbiseye benzer. Bu sert tabaka kitin denen bir maddeden oluşmaktadır.

Ufak sarsıntılarda koparlar. İki çift olan kanatlarının büyüklüğü türlere göre değişir. Pek az türde ve bazı türlerin dişilerinde kanat bulunmaz. Emici tipteki ağız parçaları hortum şeklindedir. Kullanılmadığı zamanlar bu hortum başın alt tarafında helezon biçiminde kıvrılır.

Gece kelebeklerinin işitme ve koku alma duyuları da çok hassastır. Bazı türlerin erkekleri, 5 km uzaktaki dişinin kokusunu alabilirler. Gündüz kelebeklerinin duyargaları anten çıplak olduğundan bu hassaslıktan mahrumdurlar.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Harika hayvanlar, cok tatlilar ve geceleri disarda yaz aksamlari otururken kelebekleri izlemek buyuk keyif veriyor.
 
Üst