Katy Perry Biyoğrafi

  • Konbuyu başlatan Rabba
  • Başlangıç tarihi
R

Rabba

Bölüm Yöneticisi
Katy Perry 25 Ekim 1984 yılında Santa Barbara, Kaliforniya da doğmuştur. Gospel müziği ile büyüyen Katy Perry’nin asıl adı Katheryn Elizabeth Hudson’dur. Pop, rock, disko ya da elektronik tarzda müzikler yapan sanatçı beş kişilik b ir ailenin ortanca çocuğudur.

Kendinden büyük ablası ve ortanca kardeşi bulunmaktadır. 9 yaşından 16 yaşına kadar müzik eğitimi alan sanatçı kariyer hayatına kilisede koro da başlamıştır.

Kilise hayatından etkilenen söz yazarı bestecilik ve lehçesini ilerletmiştir. Müzik hayatına başladıktan sonra 6 yıl boyunca Katy Hudson adıyla sahneye çıkmıştır. 2008 yılında yayınladığı ikinci stüdyo albümü sayesinde One of The Boys albümü ile tanınan sanatçı Billboard Hot 100 listesinde ilk ona girmeyi başarmıştır. 2009 yılında albüm tanıtımını yapmak için Hello Katy Tour adı verilen dünya turnesine çıkmıştır. Müzik hayatının üçüncü yılında Teenage Dream’i piyasaya sürmüştür. Albüm tanıtımı için 2. Dünya turnesine (California Dreams Tour) çıkmıştır. 2012 yılında 3. Albümünü tekrar düzenleyerek piyasaya sürmüştür. Düzenlenen albümde Part of Me ve White Awake şarkıları yayımlanmıştır. 2012 yılında sanatçının sekiz Grammy Ödülü’ne adaylığı bulunmakla beraber 2011 yılında yılın sanatçısı seçilmiştir.
 

Ekli dosyalar

Üst