Karbonatın Bilinmeyen Faydaları

ender

ender

Yeni Üye
Kötü kokuları gidermek, yağ lekesini kolay bir şekilde çıkarmak gibi birçok şeyi karbonat sayesinde kolaylıkla gerçekleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazımda sizlerle karbonatın bilinmeyen birçok faydasını paylaşacağım:

karbonat.jpg


*Daha temiz çamaşırlara sahip olmak için karbonattan yararlanabilirsiniz. Çamaşır makinenize koyduğunuz çamaşır deterjanını yarı yarıya azaltabilir; böylece çamaşırlarınız daha temiz ve kimyasal maddelerden uzaklaşmış olarak temizlenecektir.

*Mutfak tezgahınızın mermer ve fayanslarını limonlu karbonat ile ovup temizlik işleminizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

*Lavabo temizleme işlemi için limon ve karbonat ile ovma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

*Dibi tutan tava ve tencerelerinizin içine bir miktar karbonat ve sıcak su ilave edin. Sabah tencere ve tavalarınızı temizlerken zorluk yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

*Halı ya da koltuklarınıza yağ damladı ise yağ lekesi üzerine bir miktar karbonat döküp ıslatın. 1- 2 saat bekledikten sonra silin.

*Paslanacak eşyalarınızı karbonat ile ovun; paslanmanın önüne geçin.

*Lavabo tıkanıklarını açmak için 1 su bardağı karbonat lavaboya dökülür. Arkasından 1 bardak sirke de lavaboya dökülür. 2 litre kaynar suyu lavaboya dökünce lavabonuz açılacaktır.

*Halınızdaki kokuyu çıkarmak istiyorsanız bir ya da iki avuç kadar karbonatı halınıza serpin. Bir süre beklettikten sonra elektrik süpürgeniz ile süpürme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kötü koku yok olacaktır.

*Dolabınızdaki kötü kokuyu gidermek içinde buzdolabınızın bir köşesine karbonat koyun. 4- 5 günde bir karbonatı karıştırın. Kötü koku yok olacaktır. Meyve ve sebzeleriniz karbonat sayesinde korunacaktır.

*Evinizde naftalin kokusunu sevmiyorsanız kıyafet dolabınız içerisine rutubet ve küf kokusunu engellemek için ağzı açık bir kap içerisinde karbonat bulundurabilirsiniz.

*Duşakabin camlarını karbonat ile silip durulayabilirsiniz. Böylece duşakabininiz tertemiz olacaktır.

*Cilt güzelliğiniz için ( pürüzsüz bir cilt için ) 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı maya karıştırılır. 10 damal su ile ıslatılır.Bu karışımı cildinize sürün; 15 dakika bekledikten sonra durulayın. Maya cilt gözeneklerinizi açacak; karbonat ize cilt lekelerinizi yok edecektir.
 
Üst