1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kaplıcalarımız

Konu, 'Turizm-Gezi-Doğa ve Şehir Rehberi' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Ayaş İçmece ve Kaplıcaları

  Bulunduğu yer : Ankara
  Su sıcaklığı :51°C
  Ankara’ya 83 km. uzaklıktadır. Ayaş-Beypazarı asfaltına 23km.lik bölümden sonra, sağa sapılan 3 km.lik asfalt yol, sizi etrafını küçük tepelerin çevirdiği ve ağaçların gölgelediği kaplıcaya ulaştırır.

  Etilerden günümüze, çok eski bir tarihe uzanan Ayaş şifalı sularına, mevsim boyu insanlar dolar taşar. Önceden yer ayırtılmadan gidilirse, yer bulmadan dönme riski doğabilir. Modern konaklama tesisleri ile donatılmıştır. Kadın ve erkeklere ayrılmış havuzları vardır. Ayaş Kaplıcalarının ve İçmelerinin en büyük özelliği, bu suların hem içme, hem de banyo olarak kullanılmasıdır. İçimi çok rahat ve kolaydır. Suların sıcak oluşu içimini kolaylaştırır. Mideye ağır gelmez.

  Yerin merkezinden gelen bu suların, hazmettirici, müsil ve idrar verici etkileri vardır. Aç karnına içilirse, midenin faliyetini artırır. Fazla içilirse, karaciğerin görevini düzenler. İç organlarda birikmiş iltihap kolestrin tortularını temizler...

  Yerleşmiş bir geleneğe göre, kaplıcada üç gün kalınır. Alınan banyolar ve içilen sular sayesinde, yörede söylenen bir deyimle, “insan yeniden zindelik kazanıp, içi dışı kalaylanmış kap gibi temiz olarak döner..”

  İçme ile birlikte banyo tedavisi , karaciğer hastalıklarında, safra yolları rahatsızlıklarında, bağırsak, mide ve kadın hastalıklarında, şişmanlıkta, müzmin kabızlıkta ve hemoroitlerde, romatizmal hastalıklarda, gutlarda üstün şifalar sağlar.

  Ayaş kaplıca sularını, bilimsel açıdan inceleyen otoriteler, bu suların yalnız ülkemizde değil, bütün Ortadoğu’da bulunmayan, çok üstün değerli şifa kaynağı olduğunu belirtmişlerdir. Kaplıca ve İçmeceler, 1935’ten bu yana özel bir şirketin yönetiminde hizmetini sürdürmektedir.


  Naşa Kaplıcası

  Bulunduğu yer : Kütahya
  Su sıcaklığı :52°C
  Simav İlçesi’ne 7 km. uzaklıktaki Naşa Köyü’ndedir. Sular bir sazlık içinden kaynar. Yaklaşık 30 kilometrekarelik bir çamur alanı oluşturur.

  Romatizma, tansiyon düşürme, kırık çıkık durumlarında büyük fayda sağlar.Sağlarca (Billuris) Kaplıcası
  Bulunduğu yer : Siirt
  Su sıcaklığı :34°C
  Siirt il merkezine 17 km. uzaklıkta, Boton Çayı kıyısında Billuris Köyü’ndedir. Bir mağara içinde kaynar. Mağarada büyük bir havuz vardır. Mağaranın tavanı, yüksek kubbe şeklinde oyulmuştur.

  Kalsiyum sülfatlı bir sudur. Ayrıca kükürt içerir. Romatizma, nevrit, çocuk felçleri ve solunum yolları hastalıklarında önerilir.


  Sarıkaya Kaplıcası

  Bulunduğu yer : Yozgat
  Su sıcaklığı :47°C
  Sarıkaya İlçesi’ndedir. İlçe Yozgat İli’ne 99 km. uzaklıktadır. Denizden 1100 m. yüksekliktedir. Ağaçlık bir bölgede bulunur. Toprak alkali, bikarbonatlı, radyoaktif, demir birleşimi sudur. Romatizma, dolaşım bozuklukları ve kadın hastalıklarına iyi gelir. Konaklama tesisleri yeterli düzeydedir.


  [COLOR=red]Kepekler Kaplıcası[COLOR=#000099]
  [FONT=Arial][COLOR=black]Bulunduğu yer : [FONT=Arial][COLOR=black]Balıkesir
  Su sıcaklığı :54°C
  Susurluk ilçesi, Kepekler Köyü’ndedir. Susurluk-Bandırma tren yolu buradan geçer. Yaklaşık 200 dönümlük bir alanda yer alan sular, büyük bir çamur tabakası oluşturur. Bu çamur yirmi kaplıca suyunun kuvvetindedir denilebilir. Uluslar arası literatürde bu çamura “Moor” denir. Dünyanın en şifalı çamuru olduğunda uzmanlar ortak görüşe varmışlardır. Çamur, taze toprak kokusu verir. Suyun litresinde çok yüksek radyoaktivite bulunduğundan, bu yönüyle ülkemizin doğal sıcak çamurlu, en üstün kaplıcası sayılır. Büyük bir hamamı ve havuzu vardır.

  Radyoaktiviteli çamur uygulamaları kırık çıkıktan sonraki hareketsizliklerde, kadın hastalıklarında, çocuk felçlerinde, sinirlilik durumlarında çok yararlı sonuçlar verir. Yaz ayları boyunca açıktır. Bandırma iskelesine 30 km. uzaklıktadır.
  [/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/COLOR]
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Armutlu Kaplıcaları [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
  Bulunduğu yer : Bursa
  Su sıcaklığı :59°C
  Gemlik ilçesine bağlı, Armutlu bucağına 5 km. uzaklıkta, yeşillikler içinde, Bozburun denilen bir yerdedir. Bizans döneminden bu yana bilinir. Yalova-Kaplıca arası, kara yolu ile birbuçuk saattir. Belirli saatlerde otobüs seferleri vardır.

  Kubbeli bir hamamı, kadın ve erkeklere ayrı bölüm halinde hizmet verir. Ayrıca turistik oteller ve belediye bünyesinde işletilen çeşitli kalitede konaklama tesisleri bulunur. Turistik otel yıl boyunca açıktır.

  Armutlu Kaplıcası, ülkemizdeki kaplıcalar içinde, en yüksek radyoaktivitesi olan kaplıcadır. Kaynak sular bir fay çizgisi boyunca çıkar.

  Sular, kimyasal ayrıma göre, bikarbonat sülfatlı, klorürlü, karbondioksitlidir. Marmara Bölgesi zengin sularındandır. Romatizma, sindirimyolları, kalp, damar ve kadın hastalıklarında etkin şifa kaynağıdır.

  Armutlu Kaplıcaları, Yalova-Armutlu karayoluna bağlantılı olarak, ulaşım kolaylığı yönünden, bunun yanısıra, kentin gürültülerinden uzak, serin çam kokuları arasında, hem kaplıca kürü, hem de, dinlenme gereksinimi için ideal bir yerdir.

  Armutlu Kaplıcaları’nda 1983'ten bu yana hizmet veren turistik Erdilli Tesisleri Termal Oteli 36 oda, 80 yataklıdır. Her odada telefon müzik, duş bulunmaktadır.

  Hamamyağı (Ladik) Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Samsun
  Su sıcaklığı :36°C
  Ladik ve Havza ilçelerine 12 km. uzaklıktadır. Romalılar döneminden beri bilinen ve işletilen bir kaplıcadır.

  Kaplıcanın bulunduğu yer, ağaçlık bir bölgedir. Bu alanın birçok yerinde sıcak sular kaynar.

  Sinir sistemi bozukluklarına, çocuk felçlerine, kadın hastalıkarına ve romatizmaya iyi gelir.

  Yaz ayları boyunca açıktır. Oteli ve lokantası vardır.


  Höyük-Köşk Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Konya
  Su sıcaklığı :35°C
  Beyşehir ilçesine bağlı, Köşk Köyü yakınındadır. İki yerden fışkırarak çıkan sular, büyük kubbeli bir hamamın havuzunda toplanır. Kaplıca, Selçukulular döneminden kalmadır. Eşrefoğlu yaptırmıştır. Çevre halkı çok ilgi duyar.

  Nevrit, çocuk felçleri ve böbrek rahatsızlıklarında etkilidir.


  Beke Kaplıcaları (Figani)


  [COLOR=black]Bulunduğu yer : Çorum
  Su sıcaklığı :35°C
  Mecitözü ilçesi, Figani Köyü’ndedir. Mecitözü’ne 16 km., Çorum'a da 48 km. uzaklıktadır. Hititler ve Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar dönemlerinde işletilmiştir.

  Bikarbonatlı, sodyumlu sulardandır. Mide, bağırsak, böbrek rahatsızlıkları ve kalp hastalıkları için etkin şifa verir.

  [FONT=Georgia][COLOR=black][COLOR=red]Zümrüt Kaplıcaları
  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][COLOR=#000099][FONT=Georgia][COLOR=black]
  Bulunduğu yer : Hakkari
  Su sıcaklığı :35°C
  Beytüşebap’a 4 km. uzaklıktadır. Bileşiminde kükürt vardır. Saniyede bir litre kaynar. Hakkari’ye 136 km. uzaklıktadır. Romatizma, kalp yetmezliği ve kadın hastalıklarında etkilidir. Ayrıca kısırlığı giderici etkisi olduğuda söylenir.

  Banyolu konaklama tesisleri vardır. [/COLOR][/FONT][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR]
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Sazlık Köyü Kükürtlü Kaplıcası
  Bulunduğu yer : Aydın
  Su sıcaklığı :34°C
  Söke ilçesine 9 km. uzakta, Söke-Ortaklar yolu üzerindedir. Granit kayaların kapladığı bir düzlükten kaynar. Suları oldukça boldur. Kükürt kokusu uzaklardan duyulur . Ayrıca serbest CO2 gazının bulunuşu, sıcaklığın 33,5 derece oluşu, bu kaplıcaya üstün değer kazandırır.

  Kalp romatizmasından muzdarip olanların, romatizmalıların tedavileri için, ideal bir şifa kaynağıdır. Ayrıca içme olarak da fayda sağlar.

  Dutlu Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Ankara
  Su sıcaklığı :45°C
  Ankara’ya 85 km. uzaklıkta, Ankara-Beypazarı yolu üzerindedir. Yüksek debili (suyun, saniyedeki verimi) sulardandır. Banyo ve içme olarak kullanılır. Romatizma, cilt, dolaşım bozuklukları, kalp, sinir sistemi ve kadın hastalıklarında şifalıdır.


  Karadikmen Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Yozgat
  Su sıcaklığı :41°C
  Akdağmadeni İlçesi, Karadikmen Köyü’ndedir. Bir hamamı ve havuzu vardır. Sodyum sülfatlı sulardandır.

  İçilirse müshil etkisi yapar. Karaciğer, safra yolları ve bağırsak bozukluklarıyla, romatizma hastalıklarında çamur banyosu çok iyi sonuç verir.


  Aksaz Kaplıcaları


  Bulunduğu yer : Uşak
  Su sıcaklığı :39°C
  Ulubey İlçesi’ne 25 km. uzaklıktadır. Çamlık bir bölgede bulunur. Sular, Aksa Çayı kenarında büyük bir granit kayadan çıkar. 5 kaynak vardır. Eski bir kaplıcadır. Sodyum ve kalsiyum bikarbonatlı bir sudur.

  İçmesinden karaciğer ve safra yolları hastalıkları, banyosundan da romatizma ve nevralji, kadın hastalıklarından şikayetçi olanlar yarar görür.


  Bağın Kaplıcası

  Bulunduğu yer : Tunceli
  Su sıcaklığı :39°C
  Malazgirt İlçesi’ne 20 km. uzaklıkta Bağın (Dedebağ) Köyü’ndedir. Bir dere kenarından kaynar. Derenin öbür yamacında da”Kolan Ilıcası” vardır. Sular birkaç yerden fışkırır. Üzerinde konaklama tesisi yoktur. Sülfat ve klorürlü bir sudur.

  Suları kaynaktan çıktığı gibi banyo yapabilecek sıcaklıkta olduğu için, bütün özelleklerinden olduğu gibi faydalanılır. Romatizma, nevralji ve kadın rahatsızlıklarının tedavisinde çok iyi sonuç verir.
   
 4. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Boyabat Kaplıcası

  Bulunduğu yer : Sinop
  Su sıcaklığı :22°C
  Boyabat İlçesi’ndedir. Romatizma ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

  Havza Kaplıcaları


  Bulunduğu yer : Samsun
  Su sıcaklığı :55°C
  Havza İlçesi, kent merkezindedir. Üç kaynaktan çıkan sular üzerinde Büyük Hamam, Küçük Hamam ve Maarif Hamamı adıyla üç kaplıca bulunur.

  Havza Kaplıcaları, Bizans dönemi kaplıcalarındandır. Ancak zamanla kullanılabilecek durumlarını yitirmiş ve Selçuklular’ın yeni bir eseri olarak hizmete girmiştir.

  Havza Kaplıcaları’nın radyoaktivitesi yüksektir. Sodyumbikarbonatlı, madeni az sulardandır. Her çeşit romatizma, nevralji, kırık-çıkık, kadın hastalıklarında etkilidir. Cilt ve böbrek hastalıklarında da faydalı, ülkemizin ünlü bir şifa merkezidir. Modern konaklama tesisleriyle, yıl boyunca hizmetini sürdürmektedir.


  Ayder (Çamlıhemşin) Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Rize
  Su sıcaklığı :33°C
  Kaşkar Dağları’nın yamaçlarındadır. Çamlıhemşin İlçesi’ne 18 km. uzaklıktadır. Sodyum sülfatlı sulardandır. Böbrek, bağırsak ve mide hastalıklarıyla, romatizmaya şifalıdır.

  Kocapınar Suyu ve Çamuru


  Bulunduğu yer : Niğde
  Su sıcaklığı :27°C
  İl merkezine 2 km. uzaklıkta Bor yolu üzerindedir. Birçok yerden kaynar. Çok uzaklardan kükürt kokar. Kalsiyum sülfatlı bir sudur. Ayrıca içinde bromür bulunur. Çamuru hasta yerlere sürülür. Koklanma ile solunum yolları hastalarında, banyosu ile kalbinden rahatsız romatizmalılarda, faydalı sonuç alınır.


  Kozaklı (Kozoğlu) Kaplıcaları


  [COLOR=black]Bulunduğu yer : Nevşehir
  Su sıcaklığı :65°C
  Kozaklı İlçesi’ne bağlı, Kozoğlu Köyü’ndedir. Nevşehir’e 10 km. uzaklıktadır. Bir yerden kaynayan su, havuzu bulunan bir hamama akar. Eski Kozoğlu Hamamı yıkık görünümdedir. Ancak çevrede turistik oteller vardır.

  Suyun içinde en çok, sodyum bikarbonat ve sülfat bulunur. Ülkemizin radyoaktivitesi bakımından en yüksek kaplıcalarındandır. Romatizma, nevralji ve kadın hasatlıklarında büyük şifa sağlar.


  [FONT=Georgia][COLOR=black][COLOR=red]Kurşunlu Kaplıcaları


  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][COLOR=#000099][FONT=Georgia][COLOR=black]Bulunduğu yer : Manisa
  Su sıcaklığı :48°C
  Salihli ilçesine 6 km. uzaklıkta Kurşunlu mevkiindedir. Sular, etrafı çevrili bir alanda bir çok yerden kaynar. Batı Anadolu’nun önemli şifa merkezlerinden biridir. Denizden yüksekliği 100 m’dir. Suyunun bol ve yerinin çok güzel oluşu, her yıl buraya binlerce insanın gelmesini sağlar. Şifalı suyu, Yörük Mehmet Ağa adındaki bir kişi tarafından bulunmuş, Osmanlılar döneminde çalıştırılmış, günümüzde ise Salihli Belediyesi yönetiminde hizmetini sürdüre gelmiştir.

  Romatizma, cilt, böbrek, karaciğer, damar sertliği, solunum yolları hastalıklarında içme ve banyo kürü olarak büyük fayda sağlar. Modern oteli ve pansiyonları bulunur. Sezon süresince devamlı geliş-gidiş kolaylığı vardır.
  [/COLOR][/FONT][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR]
   
 5. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Dereli Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Kütahya
  Su sıcaklığı :41°C
  Emet İlçe’sinin 27 km. kuzeyindedir. Sular, etrafı çam ve meşe ormanlarıyla kaplı bir dere içinden kaynar.

  Suyu içilir. Banyosundan romatizma, nevralji ve kadın rahatsızlıklarından şikayetçi olan hastalar fayda görür.
  Yoncalı Kaplıcaları ve Çamuru (Dübecikler)


  Bulunduğu yer : Kütahya
  Su sıcaklığı :40°C
  Kütahya il merkezine 16 km. uzaklıkta, Kütahya-Tavşanlı tren yolu yakınındır. Yaklaşık 1 kilometrekarelik alanda yer yer sular kaynar. Üzerinde eski hamamlar, Selçuklular dönemi yapıtlarındandır. Yoncalı Kaplıcaları’nın asıl şöhreti çamurundandır. Yer yer kaynayan sular, hamamların biraz ötesinde geniş bir bataklık oluşturmuştur. Bu, bir havuz biçimindedir. Killi yapışkan madeni bir çamurdur. Bataklığın çevresi koruma altına alınmıştır. Çamur içinden de sıcak sular kaynar, radyoaktivitesi çok yüksektir.

  Yoncalı Kaplıca suları, bikarbonatlı, sülfatlı, mağnezyumlu, kalsiyumulu sulardandır. Banyo ve içme, ayrıca çamur banyosu olarak yararlanılır. Romatizma, böbrek , karaciğer, bağırsak ve kadın hastalıklarında çok faydalıdır.

  Balaban İçmesi


  Bulunduğu yer : Malatya
  Su sıcaklığı :°C
  Darende İlçesi’ne bağlı Balaban Köyü’ndedir. Malatya-Kayseri karayolu üzerinde bulunur. Kabızlık, şeker hastalığı, astım, böbrek, karaciğer ve safra yolları rahatsızlıklarına iyi gelir. Çamur banyosu, cilt ve romatizma hastalarına şifalıdır.


  Hamamköyü Kaplıcaları


  Bulunduğu yer : Kütahya
  Su sıcaklığı :51°C
  Emet İlçesi’ne 20 km. uzaklıkta, Hamamköyü’ndedir. Çevresi meşe ve çam ağaçları ile kaplıdır. Sularda en çok kalsiyum bikarbonat ve sülfat bulunur.

  Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.


  [COLOR=red]Terme Kaplıcaları
  [COLOR=#000099][FONT=Arial][FONT=Georgia][COLOR=black]
  Bulunduğu yer : Kırklareli
  Su sıcaklığı :40°C
  İl merkezinin güneyindedir. 15-20 metre yükseklikte bir sırttan kaynar. Çatlakların içinden gelen suların içindeki kalsiyum bikarbonat tuzları çökerek, devamlı yükselen bu tepeyi oluşturmuştur. Şimdi sular sondajlarla, daha bol bir halde tepe üstüne çıkacak kudreti yitirmiş olup, düzen içine alınmıştır. Böylece bir dakikada 800 litre su elde etme sağlanmıştır. İki havuzlu hamamı vardır.

  Suyun, kırk derece sıcaklıkta bulunması, banyolara soğuk su karıştırılmadan girilebilir. Böylece yüksek tansiyonlu hastalar için bu su, içindeki CO2 miktarıyla tam ölçüdedir. Soğutulduğu zaman, içimi sofra suyu olarak hazmı kolaylaştırır. Suda bulunan demir çok yüksektir. İçilmek suretiyle de faydalanılır. Romatizma, cilt, sinir, kadın hastalıkları ve kalp rahatsızlıklarından şikayetçi hastalar bu kaplıcadan çok fayda görürler. Oteli, özel banyoları, lokantası vardır
  [/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR]
   
 6. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Seydişehir Kaplıcası

  Bulunduğu yer : konya
  Su sıcaklığı :33°C
  Seydişehir ilçesine 1,5 km. uzaklıktadır. On yerden çıkan su, değirmen döndürecek kadar boldur. Suda en çok kalsiyum bikarbonat vardır. Aynı zamnada bromürlü olması da suyun değerini artırır.

  Romatizmal hastalıklar, çıbanlar ve kaşıntılı yaralar üzerinde olumlu etki yapar.


  Dikili Kaplıcası


  Bulunduğu yer : İzmir
  Su sıcaklığı :42°C
  Dikili ilçesine 5 km. uzakta Karadere’dedir. Kaynak birkaç yerden kaynar. Bu bölge sıcak sular bakımından çok zengindir. 1939'da Dikili'de yer sarsıntısında bazı kaynaklar kaybolmuş, yeni kaynaklar oluşmuştur.

  İçme olarak ta kullanılır. Üstü kapalı çamur havuzu vardır. Romatizmal hastalıklarda ve kadın hastalıklarında olumlu sonuçlar verir


  Çeşme Kaplıcaları


  Bulunduğu yer : İzmir
  Su sıcaklığı :55°C
  Çeşme ilçesine 5, İzmir iline de 90 km. uzaklıktadır. Denize çok yakın geniş bir alandan çıkar. Çeşme şifalı suları, derin volkanik sular grubundandır. Çok tuzludur. Denize girildiği zaman yer yer sıcak su kaynaklarına rastlanılır. Deniz dibinden çıkan suyun yarı belden aşağısı sıcak su, yukarıda kalan suyun ise, soğuk deniz suyu olduğu saptanır.

  Çeşme Kaplıcaları, eski dönemlerde “Deniz Ilıcaları” olarak ta biliniyordu. Kaplıca suları, 1883 yılı Ekim ayında, kuvvetli bir deprem sonunda, tamamen kurumuş ve üç gün sonra tekrarlanan bir başka depremle yeniden kaynamıştır. Çeşme Kaplıcaları dünyada eşine zor rastlanan bir doğa ve şifa kaynağıdır.

  Çok miktarda kaynaklardan oluşan bir kaplıcadır. Birbirinden uzak 58 adet göz kaynak ve ayrıca denizin dibinde 28 adet kaynak saptanmıştır. Çamur banyoları üstün şifa sağlar. Çamur gölü kül rengindedir, kükürt kokar.

  Çamur banyoları üstün şifa kaynağıdır. Banyosu romatizma, karaciğer, böbrek, mesane ve kadın hastalıklarına iyi gelir. Plajı, denizi, kaplıcayı yer yüzünde, ancak turistik bir yurt köşesi olan Çeşme’de bulabilirsiniz.


  Cuma Kaplıcaları


  Bulunduğu yer : İzmir
  Su sıcaklığı :55°C
  Seferhisar ilçesine 15 km. uzaklıktadır. Kovacık Dağı yamaçlarından dere boyunca devam eden bir çatlaktan kaynar. Birkaç kaynak vardır. En önemlileri Uyuz Ilıcası, Gelinboğan ve Ahmetçi Hamamı’dır. Her üç kaynağın da romatizma ve kadın hasatlıklarına etkin şifa niteliği vardır.


  Yalova Kaplıcaları


  [COLOR=black]Bulunduğu yer : İstanbul
  Su sıcaklığı :63°C
  Yalova ilçesine 12 km. uzaklıkta, Gökçedere ile Üvezpınar Köyler’i arasında bir vadidedir.

  Yalova kaplıcaları nadide çiçeklerle süslenmiş, geniş ormanlıklar içindeki termal tedavi kurumlarıyla yalnız ülkemizin değil, Avrupa ülkelerinin de övgüyle baktıkları bir şifa merkezidir.

  Yalova Kaplıcaları’nın suları yerin merkezine yakın bölümlerden gelmektedir. Bilim adamlarının kaynak çevresinde yaptığı incelemeler, burada eski bir sönmüş volkanın olduğunu kanıtlamıştır.

  Yalova kaplıcaları, bir su kent, ve dinlenme yeridir. Sık ve yüksek ağaçların gölgelediği bu vadi, kaplıcalar kadar zümrüt yeşilliği ve seçkin güzelliği ile de, yaz aylarında binlerce insanı kendine çeker.

  Kurşunlu ve Valde Hamamları ile açık yüzme havuzu, sıra banyolar, çamur banyoları, hidrtoterapi, fizik tedavi ve çeşitli otellerden oluşur. Asıl tedavi ise Termal Otel’de yapılır. Ayrıca kaplıcanın yakınındaki Gökçedere Köyü’nde pansiyonlar hizmet görür.

  Yalova Kaplıcaları’ndan banyo, içme, buhar tedavisi suretiyle yararlanılmaktadır. Yaklaşık yirmi hastalığa iyi geldiği saptanmıştır. Bu hastalıkların başlıcaları romatizmalar, karaciğer, mide, cilt, tansiyon, gut, bağırsak rahatsızlıkları, kadın hastalıkları gibi... Ayrıca Göz Kaynağı’nda yapılan göz banyosu da, göz hastalıklarına iyi gelir.

  Yalova’ya İstanbul’dan ulaşmak deniz yoluyla her zaman mümkün ve kolaydır. Modern konaklama tesisleri vardır. Yıl boyunca açıktır.
  [/COLOR]
   
 7. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Kös Kaplıcaları


  Bulunduğu yer : Bingöl
  Su sıcaklığı :40°C
  Bingöl’e 17 km. uzaklıkta, Fahran bucağındadır. İçme ve banyo olarak yararlanılır. İyi denecek düzeyde bir oteli, iki genel havuzu, motelleri vardır.

  Romatizma, nevralji, kadın ve cilt hastalıkları, dolaşım bozukluklarında şifalıdır. İçildiğinde şeker hastalarına iyi gelir.


  Kestanebolu Kaplıcaları


  Bulunduğu yer : Çanakkale
  Su sıcaklığı :73°C
  Ezine ilçesine bağlı Kestanebolu Köyü’ne 5 km. uzaklıktadır. Palamut ormanları arasında, bir yamaçta bulunur. Ezine’ye 18 km.’dir. kaplıca yakınlarında bulunan truva antik kenti, Büyük İskender tarafından onarılarak güzelleştirilmiş, Romalılar döneminde de, kaplıcalar üzerine tedavi kurumları yapılmıştır. Yüzlerce yıldan bu yana şifa dağıtan su kaynaklarımızdan biridir. Büyük bir oteli, iki havuzu, özel banyoları, ayrıca motelleri bulunur.

  Demir ve kalsiyumlu oluşu nedeniyle, nekahat döneminde vücudu güçlendirmesi ve kemikleri düzene koyması açısından suyu ayrıca özellik taşır. Her türlü romatizmalılar, nevrit, iltahaplı kadın hastalıkları ve solunum yolları rahatsızlıkları için ideal bir kaplıcadır. Yerinin güzelliği ve suyunun şifası övgüye değerdir.

  Akkaya İçmesi ve Hamamı


  Bulunduğu yer : Çankırı
  Su sıcaklığı :20°C
  Çerkeş ilçesi, İmamlar Köyü yakınındadır. Dört yerden kaynar. Hamam olarak ta yararlanılır. Üst solunum yollarındaki kronik iltahapların ve hafif romatizmal hastalıkların tedavisinde etkilidir.


  Kolan Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Elazığ
  Su sıcaklığı :42°C
  Karakoçon ilçesi’ne 27 km. uzaklıktadır. Sular, etrafı fundalıkla çevrili birkaç yerden çıkar. Sodyum ve kalsiyum bikarbonatlı sulardandır.

  İçimi pek hoştur. Aç karnına içme iyi gelir. Banyosundan romatizma, kadın hastalıklarından şikayetçi hastalar fayda görür. Damar genişletici etkisi vardır.


  Karahayıt Kaplıcası


  [COLOR=black]Bulunduğu yer : Denizli
  Su sıcaklığı :60°C
  Denizli’ye 23 km. uzaklıkta, Karahayıt Köyü’ndedir. Pamukkale’ve uzaklığı 5 km.’dir. Üç kaynaktan çıkar. Bikarbonat ve sülfatı zengin bir sudur.

  Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına etkin şifa sağlar.


  [FONT=Georgia][COLOR=red]İnatlı Kaplıcası
  [COLOR=#000099][FONT=Arial][FONT=Georgia][COLOR=black]
  Bulunduğu yer : Denizli
  Su sıcaklığı :60°C
  Sarayköy ilçesine 12 km. uzaklıktadır. Bir kaya içine oyulmuş doğal bir mağaradan kaynar. Çevre halkı bu doğal havuza girer.

  Romatizma, solunum yolları ve kadın hasatlıklarına faydalıdır.
  [/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR]
   
 8. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Gazlıgöl Kaplıcası

  Bulunduğu yer : Afyon
  Su sıcaklığı :45°C
  Afyon’a 21 km. uzakta, Afyon –Eskişehir demiryolu üzerinde, Hamam Köyü’ndedir. Bu yöre, denizden 1045 metre yüksektedir. Gazlıgöl Kaplıcası’nın çok eski tarihten beri işletildiği saptanmıştır. Gazlıgöl Kaplıcaları’nda halen 4 hamam faaliyettedir. Bunların en eskisi, adından da anlaşılacağı üzere Eskihamam’dır. Roma dönemi görünümlü yapısı vardır. Günde 39 ton su verimi olan bu su, 47 derece sıcaklıktadır. Yüksek radyoaktivitelidir. Çok büyük rağbet görür. Kaplıcanın suyu, 1.30 metre derinliğinde bir havuzda toplanır.

  İçme olarak, ağrılı midelere, karaciğer, safrakesesi hastalıklarına ve böbrek taşları düşürülmesine üstün etkileri ile şifa sağlar. Kalbin çalışması ve damar sertliğinin giderilmesinde görülen faydalarının yanı sıra tansiyon düşürücü niteliği ile de ünlüdür.

  Yenihamam, 45-46 derece sıcaklıktadır. Hamama gelen sular 30 metre yakında kaynar. Son yıllarda, Afyon Belediyesi’nin biri erkekler, diğeri kadınlar için yaptırdığı modern iki hamam ise, bu suların niteliğindeki yeni kaynaklardan oluşuyor. Bu iki banyo binası da, modern kaplıca tasarımına uygun olarak yapılmıştır. Toplam 225 yataklı Gazlıgöl Kaplıcası, içme olarak kullanıldığı gibi, banyo olarak da her türlü romatizma, nevralji, böbrek ve safrakesesi taşlarının düşürülmesinde, bağırsak spazmlarının tedavisinde etki sağlayan bir şifa hamamıdır.

  Gazlıgöl Kaplıcası, fazla miktarda serbest karbonik asit ihtiva eden saf kalevi kaynaklar grubundadır. Bu niteliği nedeniyle, kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde banyo şeklinde kullanılan en ideal su olarak kabul edilir. Avrupa’da Bilin, Vichy (vişi) kaynaklarında daha az serbest asit bulunduğu halde, Gazlıgöl Kaplıcaları’nda bu miktar daha fazla olarak saptanmıştır. Bu niteliği ile Gazlıgöl suları, dünyada rakipsiz ve tektir.

  Uzmanlar, Afyonkarahisar Madensuyu ile, komşu olan Gazlıgöl kaplıca sularının nitelik açısından hemen hemen aynı olduğu sonucuna varmışlardır. Ancak, şifa etkisi bakımından sıcak suyu içmenin, daha yararlı olduğunu söylemişlerdir.

  Gazlıgöl ‘de, hamamlarda kullanılan suların dışında, sızıntı olarak birçok yerden de sıcak su kaynar. Uyuzpınarı , adı verilen kaynak, bir kaya çatlağından 44 derece sıcaklıkta çıkar. Günlük verimi 30 ton kadardır. Çobanpınarı, Hamamlarla istasyon arasında, kayalardan kaynar. Sıcaklığı 39 derecedir. Günlük verimi 25 ton civarındadır.
  Cıskara Madensuyu


  Bulunduğu yer : Artvin
  Su sıcaklığı :°C
  İl merkezine 20 km. uzaklıktadır. Romatizmal hastalıklara iyi gelir.  Çaltı Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Bilecik
  Su sıcaklığı :36°C
  Söğüt ilçesine 10 km. uzaklıkta, Çaltı Köyü’ndedir. Bolca kaynayan su, havuzlu bir hamamda toplanır. Suda, en çok sodyum bikarbonat vardır.

  Banyosu çıban, deri, romatizma hastalıklarında, içmesi de mide rahatsızlıklarında faydalıdır.


  Kokarlar Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Balıkesir
  Su sıcaklığı :50°C
  Bigadiç ilçesi, Asar Köyü’ndedir. Banyo, koklama, gargara kürleriyle faydalanılır. Romatizma, nevralji ve solunum yolu hastalıklarında yarar sağlar.


  Hozluca Kaplıcaları


  [COLOR=black]Bulunduğu yer : Balıkesir
  Su sıcaklığı :80°C
  Balya ilçesi, Camili Mevkii’ne 5 km. uzaklıktadır. Suları kükürtlüdür. Romatizmal hastalıklara iyi gelir.

  [FONT=Georgia][COLOR=red]Asarköy Kaplıcaları
  [COLOR=#000099][FONT=Arial][FONT=Georgia][COLOR=black]
  Bulunduğu yer : Balıkesir
  Su sıcaklığı :70°C
  Bigadiç ilçesi, Asar Köyü’ndedir. Kayalıklar arasında birçok yerden kaynar. Türlü adlarla anılan 7 kaynak vardır. Sıcaklıkları 50 ile 81 derece arasında değişir. İçilmesinin yanında banyosu da çok faydalıdır. Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına büyük faydalar
  sağlar.
  [/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR]
   
 9. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Acısu Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Ankara
  Su sıcaklığı :34°C
  Kızılcahamam ilçesine 4 km. uzaklıkta, bir tepe üzerindedir. Kaynak, havuz şeklinde olup, sudan CO2 gazı fışkırarak çıkar. İçme ve banyo olarak kullanılır.

  Dolaşım sistemi hastalıklarına faydalıdır. Ayrıca romatizma hastalarında ve yüksek tansiyonlu hastalarda çok iyi sonuçlar alınır.


  Kızılcahaman Büyük Kaplıca


  Bulunduğu yer : Ankara
  Su sıcaklığı :50°C
  Ankara-İstanbul Karayolu üzerinde bulunan Kızılcahamam ilçesi, denizden 950 metre yükseklikte, çevresini kucaklayan yeşil çam ormanlarıyla, nefis bir panorama oluşturur.

  Kaplıca, ilçe merkezindedir, modern bir görünümde olup, içmeden ziyade banyo kürleri için kullanılır. Suyu, derinden gelen, volkanik sulardandır. Kaplıca bölümü, Türk hamamı bölümü ve kadın ve erkeklere ait havuzlardan oluşur. Sodyum bikarbonatlı, hafif klorürlü bir sudur. Kızılcahamam Belediyesi’nin yönetiminde işletilmektedir.

  Krık çıkık tedavisi sonucu ortaya çıkan ağrılara, romatizma ve egzamaya kadın hastalıklarına, dolaşım yolları bozukluklarına ve çocuk hastalıklarına iyi gelir.

  Haymana Kaplıcası

  Bulunduğu yer : Ankara
  Su sıcaklığı :44°C
  Ankara’nın güneyinde 74 km. uzaklıkta, Haymana ilçesindedir. Denizden 1200 metre yüksekliktedir. Ankara’nın en bakımlı kaplıcaları arasındadır. Çok eski yıllarda , Yaban Hamamı olarak anılırmış. Haymana adı, ağaçsız, sıcak bir yer anlamında olduğu halde, kaplıcanın bulunduğu Haymana ilçesi, ağaçlık, yeşillik bir çevredir. Romalılar ve Selçuklular döneminde büyük gelişme gösteren kaplıcaya, ulaşım çok kolaydır. Ankara’dan sürekli ulaşım vardır. İki modern oteli, fizik tedavi bölümleri ile bütün yıl hizmet verir. Termal Otel asansörlüdür. Cimcime oteli de onun yanındadır. Haymana Belediyesi yönetiminde çalışır. Kaplıca ve tesisleri, kentin merkezinde kuruludur. Erkeklere ve kadınlara ait havuzlarında dinlendirici bir ortam bulmak mümkündür.

  Haymana Kaplıcası kaynakları, çok zengindir. Dakikada 240 litre su vermektedir. Bu niteliği ile, günde 1000 kişinin yıkanmasına yetecek kapasitededir.

  Kaplıcanın suyu, havuzda toplandığı zaman, ayrıca soğuk su ilavesine gerek kalmadan yıkanılabilir. Bu niteliği nedeni ile uzmanlar, Haymana Kaplıcası’nın tedavide çok iyi sonuçlar sağladığını belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra, “Uluslar arası Şifalı Su Kaynakları Araştırma Merkezi'nin 30 ülkeyi kapsayan araştırması sonunda, nitelik bakımından Haymana Kaplıcası’nın, Fransa’nın Vişi Kaplıcaları’nın ardından ikinci sırayı aldığı bilinmektedir.

  Haymana Kaplıcası suları, her çeşit romatizma, mide, böbrek, solunum yolları hastalıkları, kadın hastalıkları ve kırık çıkıklarda büyük şifa sağlar.
   
 10. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Tahtalı Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Ankara
  Su sıcaklığı :50°C
  Ankara’ya 85 km. uzaklıkta, Ankara-Beypazarı yolu üzerindedir. Yüksek debili (suyun, saniyedeki verimi) sulardandır. Banyo ve içme olarak kullanılır. Romatizma, cilt, dolaşım bozuklukları, kalp, sinir sistemi ve kadın hastalıklarında şifalıdır.


  Davut Çermiği


  Bulunduğu yer : Ağrı
  Su sıcaklığı :45°C
  Diyadin ilçesine 10 km. uzakta, Davutköyü yakınındadır. Su bir havuz içinden kaynar. Özellikle kalsiyum bikarbonat tuzlarını taşır. Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarında yarar sağlar.


  Dambat Kaplıcası
  Bulunduğu yer : Ağrı
  Su sıcaklığı :°C
  İl merkezine 5 km. uzaktaki bu kaplıcaya daha çok, deri hastalıklarına ve romatizmaya tutulanlar gider.


  Ilgın Kaplıcaları


  Bulunduğu yer : Konya
  Su sıcaklığı :42°C
  Ilgın ilçesine 2 km. uzaklıktadır. Konya-Akşehir yolu üzerindedir. Ilgın kaplıcalarının tarihi çok eski yıllara uzanır. Romalılar döneminde işletilen kaplıcalar, Bizanslılar döneminde de varlığını sürdürmüş, Selçuklular döneminde başkent Konya’nın değerli bir su merkezi olmuştur.

  Suyu boldur. Kadınlar hamamına 14, erkekler hamamına ise dakikada 35-40 litre su verir. Halka açık 6 mermer su havuzu, özel yıkanma kabinleri, çeşitli adlarla anılan çok sayıda otelleri ve çam ormanları ile kaplı dağ yamacında yeralan kaplıca, bakımlı bahçesiyle de, aynı zamanda bir dinlenme yeridir.


  Ilgın Kaplıcaları, çeşitli hastalıkları tedavi edici bir güce sahiptir. Romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, felç, göz ağrıları, kadın hastalıkları, sinir, yorgunluk, içme kürleriyle de böbrek taşlarının düşürülmesinde üstün şifa nitelikleri ile bilinen bir kaplıcadır.

  Denizden yüksekliği 1027 metre olan bu şifa merkezine, tren ve karayolu ile ulaşabilme kolaylığı vardır. Yıl boyunca açıktır.


  Yarapsun Çamuru


  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][COLOR=#000099][FONT=Georgia][COLOR=black]Bulunduğu yer : Tekirdağ
  Su sıcaklığı :°C
  İl merkezine 7 km. uzaklıktadır. Bikarbonatlı bir kaynaktır. Çamur banyosu her türlü romatizmal hastalıklarda fayda sağlar.
  [/COLOR][/FONT][/COLOR]
   
 11. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Tepe Sıcak Çermik


  Bulunduğu yer : Sivas
  Su sıcaklığı :38°C
  Sarıkışla İlçesi’ne bağlı Ortaköy yakınındadır. Üzeri kapalı hamam ve havuzu vardır. Çevre halkının uğrak yeridir. Suyunda en çok kalsiyum bikarbonat bulnur.

  Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

  Sultaniye Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Muğla
  Su sıcaklığı :39°C
  Köyceğiz gölünün güzel bir koyu içinde bulunur. İki havuzun dibinden kaynar. Su oldukça boldur. Hamamı ve konaklama yerleri vardır. Radyoaktivitesi öbür kaynaklardan daha fazladır. Romatizma, kadın hastalıkları ve *bolizma hastalarına iyi gelir.

  Gebeler Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Muğla
  Su sıcaklığı :36°C
  Fethiye ilçesine 30 km. uzaklıkta, Gebeler köyü’ndedir. Kaplıca yolu, çam ormanları ve doğal zeytinlikler arasından geçer. Sular, üç mağaradan kaynar. Kaynaklardan birine 50 basamakla inilir. Derinliği 15 metredir. Daha uzaktaki mağaraya ise 20 basamakla inilir. Derinliği 5 metredir. Bu kaynaktan 30 metre ilerdeki mağaranın derinliği ise 3 metredir. Mağaraların dibinde doğal havuzlar vardır. Çok rağbet görür. Bu üç kaynağın derinliğindeki değişiklik, arazinin meyilli olmasındandır. Denizden 50 m. yüksektedir. Kaplıcanın suları, tuzlu, acı, bikarbonatlı, alkalin sulardır. Mide, bağırsak, karaciğer, safrakesesi, deri ve romatizma hastalıklarına iyi gelir.


  Eskihisar Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Manisa
  Su sıcaklığı :39°C
  Demirci ilçesine bağlı, Eskihisar köyü’ndedir. Bir hamamı ve havuzu vardır. İçilirse hafif mülayimlik verir. Banyosundan romatizma, nevrit ve kadın hastalıklarından şikayetçi olan hastalar çok fayda görür.


  Çeren Kaplıcaları
  [FONT=Arial][FONT=Georgia][COLOR=black]
  Bulunduğu yer : Manisa
  Su sıcaklığı :50°C
  Kula ilçesine bağlı Şahitler Köyü’ndedir. Suları iki hamama akar. Kaplıca çevresinde görülen yapı kalıntıları, bu şifalı suyun çok eskilerden beri tanındığına işarettir.

  Küçük hamamın suyunda, bol miltarda CO2 gazı vardır. Bu yönüyle de sıcak gazlı sulardan sayılır ve büyük değer taşır. İçme olarak mide, karaciğer, safra yolları hastalıklarında, banyosu ile de, romatizma kırık, çıkık ve kadın hastalıklarında büyük fayda sağlar. Ayrıca çevrede oluşan çamuru da aynı etkileri içerir.
  [/COLOR][/FONT][/FONT]
   
 12. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Bayramhacı Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Kayseri
  Su sıcaklığı :41°C
  Kayseri’nin Bayramhacı Köyü’ne 1,5 km. uzaklıktadır. Romatizma, gut hastalarında, dolaşım yolları rahatsızlıklarında yararlı sonuçlar verir. İçme olarak karaciğer ve safra kesesine iyi gelir. Ulaşım kolaydır. Büyük bir oteli vardır. Kayseri’ye 70 km. uzaklıktadır.

  Döngele Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Kahramanmaraş
  Su sıcaklığı :°C
  Merkez ilçeye bağlı Döngele Köyü’ndedir. Romatizma ve deri hastalıklarına iyi gelir.

  Nebiler Kaplıcası


  Bulunduğu yer : İzmir
  Su sıcaklığı :57°C
  Dikili ilçesine bağlı, Nebiler Köyü’ndedir. Dikili’ye 12 km. uzaktadır. Kaynağın bulunduğu yer ağaçlıktır. Çok eskiden kalma hamamı ve havuzu vardır.

  Romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarında faydalıdır.


  Babacık Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Denizli
  Su sıcaklığı :62°C
  Sarayköy ilçesine 20 km. uzaklıkta, Babağaç Köyü’ndedir. Karaciğer, safra yolları ve böbrekler için çok etkili bir kaynaktır. Banyosu romatizmaya iyi gelir.
   
 13. A

  Abdullah Yeni Üye

  Hamamyağı (Ladik) Kaplıcası


  Bulunduğu yer : Samsun
  Su sıcaklığı :36°C
  Ladik ve Havza ilçelerine 12 km. uzaklıktadır. Romalılar döneminden beri bilinen ve işletilen bir kaplıcadır.

  Kaplıcanın bulunduğu yer, ağaçlık bir bölgedir. Bu alanın birçok yerinde sıcak sular kaynar.

  Sinir sistemi bozukluklarına, çocuk felçlerine, kadın hastalıkarına ve romatizmaya iyi gelir.

  Yaz ayları boyunca açıktır. Oteli ve lokantası vardır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş