Kanunlara Göre Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

  • Konbuyu başlatan Avukat Canan
  • Başlangıç tarihi
A

Avukat Canan

Yeni Üye
Medeni hukuk olarak tabir edilen Türkiye Cumhuriyeti Anayasısına göre miras paylaşımı nasıl yapılır, Mirası paylaştırma hakkında bilgiler.

Ölen kişinin ardından miras paylaşımı yapılbilmesi için eğer bir vasiyet bulunmuyorsa yapılması gerekenler şöyle.Mirasçılık durumları belli olduktan sonra her bir miras bırakan için ayrı ayrı olmak üzere terekenin tespiti davası açılmalıdır. Bu davalarda yapılacak araştırma ive tespit neticesinde edilebilen mal varlığı mirasçılar arasında payları oranında paylaşılmalı.

Eğer ölen vasiyetname bırakmışsa veya ölmeden evvel birilerine kıyak olarak bir şeyler dağıtmışsa başka hesaplar devreye girer. O iş ancak avukat yardımıyla hesaplanır ve mahkemede biter. Böyle ayaküstü hesaplanamaz. Mirasçıların bazılarının saklı payları vardır. Bütün hesap ona göre yeniden yapılır.

Medeni Kanun 499.Maddesi

Sağ kalan eş, birlikte bulunduğu zümreye göre mirasbırakana aşağıdaki oranlarda mirasçı olur

-Mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte biri,

- Mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa, mirasın yarısı,

- Mirasbırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte üçü, bunlar da yoksa mirasın tamamı eşe kalır.

Eş ölünce önce mallar ikiye bölünür, yarısını eş alır.Bu ilk bölüşümdeki pay eşin evlilikten doğan hakkıdır. Miras hakkı değildir. O ayrıca kalandan da verilir. Eş malın 1/4'ü alır, kalanı çocuklar arasında eşit paylaştırılır malın tamamı önce ikiye bölünmeli daha sonra boşanmadaki gibi paylaştırılır. Daha sonra bu kalan mirastan eş tekrar pay alır.
 
O

oğuzhan

Misafir
İkinci evlilikte çocuk olmamışsa ve eşlerin kendilerinin çocukları varsa eşin ölümü durumunda sağ kalan eş evlilikten doğan malın yarısını alma hakkına sahip mi? Ayrıca evlilik öncesi olan mallardan ne oranda hak sahibidir?
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Miras meselesi ile ilgili guzel bilgilendirmeler, tahmin ediyorum ki epey yorucu ve zaman alan bir prosedurdur bu.
 
Üst