Kanda Sedimantasyon Yüksekliği Nedir?

T

tuba

Yeni Üye
Kanda Sedimantasyon Yüksekliği Belirtileri nelerdir?
Kanda Sedimantasyon Yüksekliği Sonucu


Kısaca "sedimantasyon "denen bu inceleme yönteminde, alyuvarların çökme hızları ölçülür. ESH (Alyuvar çökme hızı) birçok hastalıkta tanıya yardımcı bir inceleme olarak kullanılır.

ESH 'ın normal sınırların dışına çıkması bir hastalık durumunu gösterir ama hastalığın türü ve yapısı hakkında bilgi vermez. Herhangi bir yakınma ile hekime başvuran kişide sedimantasyon hızının ölçülmesi, tanıya giderken atılacak adımların yönünü belirler.

Sedimantasyon hızının değeri milimetrik olarak ya da Katz indeksi kullanılarak tanımlanır. Katz indeksi, birinci saat değeri ile ikinci saat değerinin yarısının aritmetik ortalamasıdır.
Normal sınırlar; kadınlar için 8, erkekler için 5'dir.

Üst sınırı ise; kadınlar için 20, erkekler için 15'dir.
ESH yaşamın ilk haftalarında çok düşüktür.
Yaşlılarda ise herhangi bir sebep olmaksızın hafifçe yükselebilir.Adet gören kadınlarda belirgin bir artış göstermez.
Gebeliğin dördüncü ayından itibaren yükselmeye başlar ve doğumdan sonraki 3-8 hafta yüksek kalır.Katz indeksi, gebelikte 40 gibi çok yüksek değerlere ulaşabilir.
Günümüzde, laboratuvarların çoğunda yanlızca ilk yarım saatlik değerler verilmelidir. Katz indeksi hesaplanmaz.

Sedimantasyonun arttığı durumlar =
1)Enfeksiyon hastalıkları
2) İltihabı hastalıklar
3) Tümörler
4) Verem
5) Romatizmal ateş
6) Romatoid artrit
7) Bağ doku hastalıkları
8) Glomerüloreflit
9) Miyokard enferktüsleridir.

görüldüğü üzere genelde hangi hastalık olursa olsun , sedimantasyon değerinde şu veya bu şekilde bir değişiklik meydana gelmektedir.
başka bir deyişle ; sedimantasyon değerinde bir anormalliğin olması , o kişide bir hastalık olduğuna işarettir.

annenizin sedimantasyon değerin yüksek olması ; ciddi , önemli bir hastalığının olduğuna işarettir..

çok ivedi olarak derhal doktorunuza muayene olmasını , sedimantasyon yüksekliğine neden olan hastalığının tespit edilerek tedavi edilmesini öneririm.
 
Ş

Şaban

Yeni Üye
Kısaca "sedimantasyon "denen bu inceleme yönteminde, alyuvarların çökme hızları ölçülür. ESH (Alyuvar çökme hızı) birçok hastalıkta tanıya yardımcı bir inceleme olarak kullanılır.
 
M

Misafir

Misafir
merhabalar benim kanda sedimim 8 çıktı. bu ne için alınmış bir kan değeri . benim şikayetim eklem ağrılarıydı bununla bi bağlantısı varmı acaba
 
M

Misafir

Misafir
merhablar ben diz ağrısı şikayetiyle doktora gittim sedimantasyon değerim165çıktı. Bu ne demek henüz doktora göstermed
 
M

Misafir

Misafir
meraba annemin sedimantasyonu 88 çıktı.ama enfeksiyonu var demişlerdi kanı almadan önce.hem idrar yolunda hemde karın içinde enfeksiyon apse demişlerdi.onun yüzünden yüksek çıkmış olabilirmi yoksa kötü bi hastalıkmıdır sizce:(
 
M

Misafir

Misafir
benim sedimantasyon sonuçlarım yarım saatlikte 79 1 saatlikte 111 çıktı hemotoloji ve onkolojiye yönlendirirldim büyük olasılık sorun nedir acaba yorum bekliyorum
 
E

ediz özcan

Misafir
17 yaşındayım check-up yaptırdım 1h sedimantasyon "92(yanlış yazılmamıştır)" çıktı , doktor da onun hakkında birşey demedi sorun varmı
 
B

bekar sedim yuksek

Misafir
Merhabalar ben aşırı yorgunluk halsizlik ten dolayı hastaneye gittim sedim 40 çıktı hafif grip vardı griple alakalı yükselmiştir denildi 20 gün sonra yine tahlil verdim 42 çıktı ama doktor bey gayet sağlıklı sin dedi gönderdi beni ... (Yasli ve hamile bayanlarda yükseliyor muş ama) 27 yas çok yasli değil sanırım :)
 
Goksel

Goksel

Admin
Yönetici
alyuvar çökme hızı ölçülür ve her yaş için değerlerin anlamları farklıdır.
 
Üst