Kalb iç zarının iltihapları (Endokardit)

S

sedacım

Yeni Üye
Hafif iltihap çok defa had mafsal romatizması, kızıl, kızamık, difteri ve belsoğuklu-ğundan meydana gelir. Bunların bir kısmı önemli bir arıza bırakmaksızın geçer. Fakat bazan da kalb kapaklarında hastalık yaparak ehemmiyetli bir arıza bırakır.
Kapak kenarmdaki düzlük kaybolur, pürtükler meydana gelir. Bu yüzden kapak iyi kapanmaz olur. Kapakların iyi kapan-mayışı kalb boşluğunun genişlemesine sebep olur. Kalbin kuvveti bu ölçüde artarsa arızası önemli bir tesir yapmaz. Böyle hallerde arızanın, kompanse edildiğinden bahsedilir. Fakat kalbin adalî kuvveti bu nisbette artmazsa kompanzasyon olamaz. Ve bir kalb zaafı meydana gelir.
Tedavi : Had kalb zarı iltihabında mutlak sükûnete ihtiyaç vardır. Alkolden, bilhasas tütünden vazgeçmelidir. Bu gibi arızalar anadan doğma da olabilir. Bazı hallerde kapak kalınlaşır ve bir darlık meydana getirir, buna stenoz denir. Bu arıza kan dolaşımını güçleştirir.
 
A

Abdullah

Yeni Üye
Kalp iç zarının iltihapları olan kişiler alkolden ve tütünden vazgeçmelidir eğer içmeye devam ederlerse ölüme bile yol açabilir....
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Sigara kalp icini mahvediyor diye biliyorum orayi tamamen kapatip zehirliyor.
 
Üst