1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kalb iç zarının iltihapları (Endokardit)

Konu, 'Kalp Hastalıkları' kısmında sedacım tarafından paylaşıldı.

 1. s

  sedacım Yeni Üye

  Hafif iltihap çok defa had mafsal romatizması, kızıl, kızamık, difteri ve belsoğuklu-ğundan meydana gelir. Bunların bir kısmı önemli bir arıza bırakmaksızın geçer. Fakat bazan da kalb kapaklarında hastalık yaparak ehemmiyetli bir arıza bırakır.
  Kapak kenarmdaki düzlük kaybolur, pürtükler meydana gelir. Bu yüzden kapak iyi kapanmaz olur. Kapakların iyi kapan-mayışı kalb boşluğunun genişlemesine sebep olur. Kalbin kuvveti bu ölçüde artarsa arızası önemli bir tesir yapmaz. Böyle hallerde arızanın, kompanse edildiğinden bahsedilir. Fakat kalbin adalî kuvveti bu nisbette artmazsa kompanzasyon olamaz. Ve bir kalb zaafı meydana gelir.
  Tedavi : Had kalb zarı iltihabında mutlak sükûnete ihtiyaç vardır. Alkolden, bilhasas tütünden vazgeçmelidir. Bu gibi arızalar anadan doğma da olabilir. Bazı hallerde kapak kalınlaşır ve bir darlık meydana getirir, buna stenoz denir. Bu arıza kan dolaşımını güçleştirir.
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Kalp iç zarının iltihapları olan kişiler alkolden ve tütünden vazgeçmelidir eğer içmeye devam ederlerse ölüme bile yol açabilir....
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Sigara kalp icini mahvediyor diye biliyorum orayi tamamen kapatip zehirliyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş