Kadinlarin Korkulu Rüyasi: Vajinismus

S

sedacım

Yeni Üye
Vajinismus, vajina girişindeki kasların spazmı sonucunda cinsel ilişkinin olanaksız ya da çok ağrılı hale gelmesidir. Kaslardaki bu spazm istem dışıdır ve bazen bacaklarda kasılıp kapanma ve bütün vücuda yayılan kasılma da bulunur. Cinsel ilişki sırasında duyulan yoğun korku ve endişe de eşlik eden bulgulardır.
Genellikle ilk kez cinsel ilişki denendiğinde fark edilen bir hastalıktır ve ilk başvurulan doktor bir kadın-doğum uzmanıdır. Ancak vajina kaslarındaki kasılma kadın-doğum muayenesini de olanaksız kılar.
Vajinismusu olan kadınlar genellikle cinsellikle ilgilidirler, okşanmaktan hoşlanırlar ve klitoris uyarısı ile orgazm olurlar. Birleşme olasılığı ortaya çıkınca korkuya kapılırlar ve cinsel isteklerini yitirirler. Girişken olmayan eşleri seçme eğilimindedirler. Erkekte erken boşalma sık görülür ve bazen duruma ikincil olarak sertleşme sorunu da ortaya çıkabilir.
Tekrarlayan girişimlere rağmen cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi kadının kendini yetersiz hissetmesine ve eşine karşı suçluluk duymasına yol açar. Bazen de erkekte eşine karşı öfke, reddedilme hissi, kırgınlık, bekâret konusunda şüphe oluşabilir.
Vajinismus sorunu olan kadınlar çocuk sahibi olmayı istedikleri halde cinsel ilişkiden korktukları için yıllarca çocuk sahibi olamayabilirler. Sıklıkla kısırlık tedavisi için başvururlar ve altta yatan sorunun cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi olduğu anlaşılır. Bazen cinsel ilişki olmadan eşin vajina girişine boşalması sonucu gebelik mümkündür. Fakat bu durumda da vajina girişindeki kasılma bebeğin çıkışını engeller. Normal doğum mümkün olmaz ve hasta sezaryen olmak zorunda kalır.
Bu hastalık ülkemizde batılı ülkelere kıyasla çok daha yaygın olarak görülmektedir. Bunun nedenleri şöyle özetlenebilir:
1.Cinsel eğitimin yetersizliği,
2.İlk cinsel ilişki sırasında erkek cinsel organının vajina içinde sıkışıp kalacağı veya bekâretin bozulması sırasında dayanılmaz acılar çekileceği şeklindeki yanlış inanç ve hurafeler,
3.Baskıcı cinsel tutumlar,
4.Kadınların cinsel organlarını tanımamaları,
5.Bekârete aşırı önem verilmesi,
6.Cinsel organa dokunmanın bile bekâreti bozacağı korkusu,
7.Sevişme sırasında cinsel birleşmeye odaklanıp sevişmenin diğer aşamalarının önemsenmemesi,
8.Penisin çok büyük, vajinanın çok dar olduğuna dair yersiz kaygılar,
Vajinismus evliliğin cinsel ilişkiyle tamamlanamamasının baş nedeni olduğundan cinsel tedaviyi zorunlu kılan bir hastalıktır. Cinsel olarak çok bilgisiz çiftlerde sorun yalnızca ”ilk gece korkusu” olabilir ve 1–2 seanslık bilgilendirme ve danışmanlıkla çözülebilir. Gerçek vajinismus vakalarında ise en az 6–8 seanslık cinsel tedavi gereklidir. Sakinleştirici ilaç, alkol, anesaaai, kızlık zarının ameliyatla alınması kalıcı çözüm sağlamaz. Bu tedaviler çoğu zaman çiftlerde umutsuzluk ve korkuyu arttırarak çözümü zorlaştırırlar. Oysa deneyimli bir terapistten alınacak cinsel bilgilenme ve terapi yaşam boyu sürecek cinsel mutluluk yolunu açar. Terapi için çiftlerin beraber başvurması ve terapi sürecinde işbirliğini sürdürmeleri çok önemlidir.
 
Üst