Kadını siddete yöneltme fetvası

Nehir

Nehir

Admin

Kocasından dayak yiyen kadınlara müjde. Çünkü yediği her tokata karşılık o eşine iki tokat atabilir. Dini açıdan da bu caiz. Fetvası bile var. Hem de El Ezher'den
Mısır'daki El Ezher Üniversitesi, bir kadının meşru müdafaa olarak kocasına vurma hakkının bulunduğu yönünde fetva verdi.
İslami ilimlerde otorite kabul edilen El Ezher Üniversitesi, bir kadının meşru müdafaa olarak kocasına vurma hakkı bulunduğu yönünde fetva verdi.
El Ezher Üniversitesi Fetva Kurulu Başkanı Şeyh Abdülhamid el Atraş, "Bir eşin kendini korumak için kocasına vurması yasal hakkıdır" dedi.
El Masri el Yum gazetesinin haberine göre, el Atraş, herkesin kendini savunma hakkı bulunduğunu şöyle vurguladı: "Bütün insanoğlu Allah indinde eşittir. Hatta kadın yediği her tokat başına 2 tane atmalıdır."
Suudi din adamı Şeyh Abdul Muhsin El Ubeykan da şiddete maruz kalan kadının aynı şekilde kocasına karşı koyabileceğini belirtti.
Uluslararası Af Örgütü, Mısır'da ölen her yüz kadından 35'inin aile içi şiddete kurban gittiğini açıklamıştı.
 
PENİA

PENİA

Yeni Üye
aile içi şiddet sessiz çığlık olarak kaldıkça, kadınlar seslerini duyurmadıkça çare ve çözüm üretmek zor olacak diye düşünüyorum.
 
B

bakmaca

Yeni Üye
evet aile içi şiddet;kadınlarımızın sessiz kalması,tabiki bunun birçok sebebi var en başda güvensizlik,ekonomik özgürlüğü elinde olmayan kadınların en büyük korkusu ama bu bir mazeret değil,evet bugün ekonomik özgürlüğü elinde olmayabilir ama insan olma,insan gibi yaşama hakkında sahip olduklarının farkında,bilincinde olmaları gerekiyor,bununda ucu kendi aile yapısı ve yetiştirilme tarzına dayanıyor.ve bu şekilde okadar çok sebeb ve mazeret sayılabilirki sonu gelmez.Bana göre yapılması gereken kadınlarımızın silkelenip hayatım böylede cehennem nasılsa daha kötüsü başıma gelirmi diye düşünmeden bir insan olduğunu ve özgürce yaşama hakkına sahip olduğunu göstermesi lazım,kendine güvenen,başı dik olan kadınlar bu tarz insanlık dışı hayatlardan kendilerini soyutlayabiliyorlar.Kimse kimsenin şiddetini çekmek zorunda değildir.artı kimsenin kimseyede şiddet uygulamaya hakkı yoktur ama kime ne kadar anlatılabilirki?O yüzden burda görev kadınlara düşüyor kendinize güveneceksiniz ve ayağa kalkacaksınız bunun başka yolu yok.Neden kendi egolarınını tatmin etmek isteyen erkeklere prim verelimki???Onlar insan olabiliyor ama kadının böyle birşeye hakkı yok.:mad:
El Ezher Üniversitesi'nin verdiği fetva çok güzel peki kadına kocana iki tokat atma hakkın var derken bunu nasıl yapacağınıda bildirmişmi yada o tokatlardan sonra o kadınların hayatını korumaya alacaklarınıda açıklamışlarmı?yani birşeyler konu olsun diye birileri çıkıp fetvalar veriyor kanunlar değiştiriyorlar ama altyapı yok,hazırlık yok,cahillik diz boyu.....
haberi paylaştığın için teşekür ederim Nehir...Herkesin insanca yaşamaya hakkı vardır.Erkekler fizik olarak güçlü olabilirler belki (genelde) ama bu şiddet uygulama hakkını onlara vermiyor..
 
Üst