iyi ebeveyn olmanın yolları

yosun

yosun

Süper Yönetici
İyi ebeveyn olmak sanıldığı kadar da zor değildir. Anne – babalığın özü sevgidir. Şayet evlatlarımıza sevgi nazarı ile bakabiliyor isek biz bu işi başarıyoruz demektir. Elbette diğer bazı kuralları da göz ardı etmemek gerekir. Malum ayı yavrusunu severken öldürürmüş. Her şeyin aşırısı zarar getirir. Bu nedenle evlatlarımızı yetiştirirken ölçülü olmalı ve çocuklarımıza değer vermeliyiz. - Anne ve babaların da hata yapabileceğini gösterin, yeri geldiğinde ondan özür dileyin. - Çocuğunuzun, yanınızda olmadığı anlarda onu ne kadar
- Çocuğunuzu bir meyve, sebze bahçesine götürüp, meyveleri ya da sebzeleri kendisinin kopartmasına izin verin, bunun yanında meyve, sebzelerin ne şekilde büyüdüklerini, hangi ağaçlara sahip olduklarını gösterin.
- Birlikte gazete, dergi okumaya çalışın, eğer okuyacak düzeydeyse bırakın onun komik, okumasıyla zevk almaya çalışın. KADINCA.NET
- Parklara çocuğunuzla gidip beraber sallanın.
- Eğer koşmaktan zevk alıyorsanız, onun yanınızda bisikletle eşlik etmesine izin verin.
- Ben sana demiştim demek yerine, olmadığına üzüldüm canım ya da bir keresinde bana da aynısı olmuştu ya da biliyorum bu senin için çok zor olmalı… gibi sözler söyleyin.
- Çocuğunuzun yaptığı resimleri, karalamaları duvara yapıştırın ya da çerçeveye koyup odasına koyun. KADINCA.NET
- Çocuğunuzu aile içindeki haberlere, olaylara, yakın tutmaya çalışın böylece çocuğunuz kendisini bu ailenin parçası olarak hissedecek, ileride sizinle olayları paylaşmakta zorlanmayacak.
- Çocuğunuzu duygularını söylemesine alıştırmak için onu devamlı destekleyerek, yanıt verin. Mesela, onun teşekkür etmesi gerektiğinde, siz öne atılıp, ikimiz birden size teşekkür ediyoruz deyin.
- Çocuğunuzla birlikte mutfakta beraber bir yemek hazırlayın, sonra da oturup ikiniz birlikte yiyin, makarna, sandviç gibi pratik şeyler. KADINCA.NET
- Çocuklarınızın eğitimli olmalarına da dikkat edin.
- Çocuğunuzun odasını onun seçeceği renklere ve dekorasyona göre olmasına dikkat edin, eğer özel bir oda hazırlayamayacaksanız, onun istediği renk, biçimde olması gibi ufak detaylarla onun olduğu hissini verebilirsiniz.
- Çocuğunuz için, yılda bir kere olmak üzere, güzel bir gün hazırlayın, onun sevdiği renklerden pasta, güzel hediyeler…KADINCA.NET
- Birlikte oturup film izleyin.
- Çocuğunuzla birlikte bir vazoya çiçek yerleştirin, birlikte çiçekleri seçip, yaprakları ayırıp, boylarını kesip, birlikte renklerine ve çiçek çeşitlerine göre bir düzen yapın.
- Çocuğunuzun, iyi bir insan olmasına yardımcı olun, (teşekkür ederim, Ben yardım kuruluşundayken sen de sabırla beni evde beklediğin için.)
- Çocuğunuz için çocuk dergilerine üye olun. KADINCA.NET
- Onun resim yapmasına, oyun oynaması için bir kutuda boya kalemi, kağıdı, uhu, çocuklar için özel makas bulunan bir kutu hazırlayın. KADINCA.NET
- Çocuğunuzun arkadaşlarını eve özel olarak çağırıp, onlar için kurabiye, meyve suyu hazırlayıp, onlara güzel çocuk kasetleri izlettirip güzel bir zaman geçirmesini sağlayın.
- Çocuğunuza asla tutamayacağınız sözlerde, vaatlerde bulunmayın, söz verirseniz mutlaka yerine getirmeye çalışın. KADINCA.NET
- Özel günlerin önemini birlikte karşılayın, bayramlar, yıldönümleri… bu gibi özel günlerin gelmesini beklemesine yardımcı olur.
 
Üst