İyi Bir Baba Olabilirsiniz!!!!

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Baba olacaksınız ve başarılı bir baba olabilmek adına neler yapabileceğiniz ile ilgili tam bir bilgi sahibi değil misiniz? O halde sizler için aşağıda sunacağım tavsiyelere göz atmaya şimdiden başlayabilirsiniz.

*Başarılı bir baba olabilmek için çocuğunuzla bol bol konuşmalısınız. Çocuklar babalarını dinlemektedirler. Birlikte çocuğunuzla televizyon izlemek ya da video dinlemek gibi eylemleri gerçekleştirebilirsiniz. Çocuğunuzla konuşurken hem pozitif hem de negatif tüm yönleri ile sohbetlerinizi derinleştirebilirsiniz.

*Şımartmayın. İstediği an istediğini vermeniz çocuğunuzu şımartmanıza sebep olur. İsteklerini ertlemelisiniz ki bir şeyi elde etmek için kimi zaman beklemesi gerektiği konusundan emin olarak hayata uyum sağlayabilsin.

*Kurallar oluşturup onlara uymalısınız. Çocuklarınıza değerler kazandırmalı ve gerekli sorumlulukları kazanabilmesi için onlara yardım etmelisiniz. Aile kuralları oluşturmalı ve çocuğunuzun bu kurallara uymasına fırsat vermelisiniz.

*Baş başa vakit geçirmelisiniz. Çocuğunuzla ailece zaman geçirmenin yanı sıra baş başa vakit geçirme fırsatını değerlendirmek içinde zaman yaratmalısınız. Baba olarak haftanın ya da ayın belirli günlerinde çocuğunuzla vakit geçirebilir; onun korkularını, başarılarını ve sevinçlerini paylaşabilme fırsatını yakalayabilirsiniz.

*Sevginizi çocuk dili ile belli etmelisiniz. Sevildiğini ve değer verildiğini anlaması açısından ona onun dili ile yaklaşım göstermelisiniz.
 
Üst