İstikşafi Ne Demektir?

Goksel

Goksel

Admin
Yönetici
Gündemimizin büyük bir bölümünü oluşturan koalisyon görüşmeleri sırasında bolca duyguğumuz kelimelerin başında İstikşafi kelimesi geliyor. Peki İstikşafi Ne Demektir?, İstikşafi kelimesi ne anlama gelir?

Arapça kökenli bir kelimedir. İstikşaf ( إستكشاف ) kelimesinden türeme araştırma, yoklama ya da keşfetmeye çalışma anlamlarına gelir.

Arapça kaşafa kelimesinin (ki bu kaşafa kelimesinin Türkçe anlamı buldu, keşfettidir ) mastar halidir. kşf sözünden türemiştir. Bu sözden Türkçemize keşif kelimesi de geçmiştir.

Türk kamuoyu istikşafi kelimesi ile ilk defa
2002 yılında tanıştı. O dönemde Türk ve Yunan görüşmeleri için istikşafi kelimesi kullanıldı. Yunan tarafı ile müsteşar temelinde yapılan bu görüşmeler halen devam etse bile istikşafi görüşmeler olduğu için bu görüşmelerde uzlaşı olup olmadığı konusunda ya da neler konuşulduğu konusunda bilgi verilmemektedir.

Ancak koalisyon görüşmelerinde sıklıkla kullanılan “
istikşafi” kelimesinin koalisyon görüşmeleri için tam karşılığı ise YOKLAMA olarak kabul edilebilir. Yani istikşafi görüşmeler bir nevi her iki tarafında birbirlerini YOKLAMA görüşmleri olmuştur.
 
Üst