İşte, Balıkçıların Korkulu Rüyası Olan O Balık

D

denizz

Yeni Üye
İşte, Balıkçıların Korkulu Rüyası Olan O Balık
SON yıllarda Süveyş Kanalı'nı geçerek Akdeniz'e gelen balon balığı Antalyalı balıkçılar için sorun olmaya başladı.Balon balığının ağ ve oltalardaki balıkları yiyip misinalarını kestiğini söyleyen balıkçı Burhan İbrik, büyük zarara uğradıklarını belirtti.

Sıcak denizlerin zehirli balığı olarak bilinen balon balığı, son yıllarda Akdeniz'de de görülmeye başladı. Süveyş Kanalı'nı geçerek Akdeniz'e ulaştığı belirtilen balığın çok zararını gördüklerini belirten 10 yıllık balıkçı Burhan İbrik, “Yaklaşık 1.5 yıldır bu balık bizim için büyük sorun olmaya başladı.


Balon balığı ağdaki veya oltadaki balıklarımızı yiyor. Özellikle savunmasız haldeki balıklara saldırıyor. Değişik bir diş yapısı var, olta ve ağlarımızın misinalarını kesiyor” dedi. Böyle giderse yakında balon balığının denize giren insanlara da zarar vermesinden korktuğunu söyleyen İbrik, artık Akdeniz'in bilinen balıklarının azaldığını da belirtti.


İbrik, “Eskiden tuttuğumuz balığın şimdi yüzde 1'ini bile tutamıyoruz. Özellikle mercan ve barbunya balığı bölgemizde çok çıkıyordu önceden. Şimdi 5 kilo tuttuğumuzda bayram ediyoruz” diye konuştu.
 
A

Abdullah

Yeni Üye
Bu balık tüm balıkçıların korkttuğu bir balıktır ama niye bilmiyorum bilmekte isterim doğrusu...
 
Üst