İstanbul Tarihi Yarımada Gezilecek Yerler

!pek

!pek

Admin
İstanbul. Ayrı dönemlerde, ayrı oyunculara açılır perde! Tarihi Yarımada, çevrilen filmlerin sıkı dekorlarından biridir. Bu büyük süsleme; kanla, güneşle, kalabalıkla, tarihsel olaylarla süslenmiştir.
Tarihi Yarımada’nın büyük bir kısmı İstanbul-Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İstanbul’da gezilecek yerlerin büyük bölümünü yaratıcı Tarihi Yarımada’da genelde Roma ve Bizans İmparatorluklarının eserleri yer alırken, Fatih’in iç kısımları Osmanlı İmparatorluğunun eserleriyle yaşam bulmaktadır.
Tarihin derinliklerine indiğimizde, Bizans İmparatoru Konstantin, imparatorluğunun başkenti olarak burayı seçerken, Fatih Sultan Mehmet’e şehrin anahtarı burada verildi. İmparatorlukların görkemi, padişahların saltanatları, isyanların birincil hareketleri Tarihi Yarımada’da başlamıştır. Yüzyıllar boyunca, imparatorlar, krallar ve dünya milletleri defalarca burayı düşlemiştir.
Sultanahmet Camii ve çevresi Tarihi Yarımada’nın şüphesiz en önemli noktalarından.
İstanbul‘a gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin birincil sık sık gidilen yer yeri, hiç şüphesiz Tarihi Yarımada olmuştur. İstanbul’un en güzel, içinde gezmesi en neşelendirici bölgesi Tarihi Yarımada desek hatalı olmaz. Osmanlı herzamanki mimarisinin ve Bizans mimarisinin adeta tamamı buradadır. Her metresinde tarihle karşılaştığınız, zamanın binlerce sene aralarında aralıksız olarak geçişler yapar.
Eminönü, Sirkeci, Sultanahmet ve Ayasofya Çevresi, Kapalıçarşı ve Hanlar, Beyazıt, Laleli, Aksaray, Süleymaniye, Zeyrek, Vefa oradan Fatih semtinin iç kısımlarına dürüst inen güzergahı sınır kabul ederek Tarihi Yarımada’da gezilecek yerler noktasında turumuza başlayalım.
Dünya tarihinin yaşamış en kayda değer tanıklarından biri olan İstanbul’un Tarihi Yarımada’sına güzel geldiniz.
İstanbul Tarihi Yarımada Gezilecek Yerler Listesi

1. Eminönü ve Sirkeci


Eminönü, Tarihi Yarımada’da görmeden dolaştığımız yerlerden. Tarihi Yarımada’da gezilecek yerlerin ilki Eminönü Meydanı ile başlıyor. Her gün binlerce insan geçer Eminönü’nden. Vapur hattı trafiğinin, herzamanki boğaz gezisi yapan gemilerin ve İstanbul’un birçok yerine giden otobüslerin sefer noktası tekrar burasıdır.
En güzeli Eminönü sokaklarında kendini kalabalığa bırakmaktır. Yol ayrımının sağa mı, sola mı gideceğini paldır küldür hareket edip garip ürünler satan dükkânlara baka baka gezersiniz. Kalabalığın yorduğu anda ise Sirkeci Tren Garı’na girip eski peronun oradaki banklarda oturup kafa kulak vermek öbür bir zevktir. öte yandan Sirkeci Garı günümüzde dağıtılmış festivallere ev sahipliği yapmaktadır.
Mısır Çarşısı‘ndan mutfağınızda harikulade sofralar düzenlemek için gereken bütün baharat ve malzemeleri tedarik edebilirsiniz. Fakat çarşıya girmeden önce geleneği bozmayanlardansınız, Yeni Cami önündeki güvercinlere yem atarak tura başlayabilirsiniz. 1 Lira verip bir kap yem alabilir ve çektirdiğiniz anı fotoğrafınızla gezinize anlam katabilirsiniz. Ne de olsa tarihi yerler asla gündemden düşmüyor, tam tersi hep revaçta oluyor.
 
Üst