İştahsız çocuklara yemek yedirme yolları

denizkızı

denizkızı

Yeni Üye
Ebeveynlerin en büyük problemlerinden birisi çocuklarının iştahsızlığıdır. Yenmemek istenen yemeğin sunumu güzelleştirilerek ya da besinin çocuğun tüketebileceği şekle sokulması besin tüketimini daha eğlenceli hale getirecektir.

İştahsız bir çocuğa sahip iseniz şu önerilere kulak asıp bir ebeveyn olarak sorumluluğunuzu yerine getirmelisiniz.

*İştahsız çocuk her şeyden önce fiziksel ve psikolojik olarak bir sorun yaşayıp yaşamadığı konusunda muayeneye tabii tutulmalıdır. Çocuğun bedenen ya da ruhen soruna sahip oluşu iştahsızlık nedeni ise tedavi sürecine bir an önce başlanmalıdır.

*İştahsız çocuklar az ve sık aralıklarla besin tüketimi gerçekleştirmelidirler. Çocuğa tüketebileceği kadar besin verilmeli; çok besin tüketimi gerçekleştirmesine rehberlik edecek şekilde tabağı tıka basa doldurulmamalıdır.

*Öğün saatleri belirlenmeli; ailece sohbet edilerek yemek yemeye özen gösterilmelidir. Mesela süt içmek istemeyen bir çocuğa sütün faydaları anlatılmalıdır. Çocuk yoğurt sevmiyorsa ayran ya da cacık olarak ona sunum yapabilirsiniz. Peynir sevmeyen çocuğun tostuna peynir koyarak yemesini sağlayabilirsiniz.
istahsiz-cocuk.jpg

*Çocuğunuzun sevmediği besini yemesi konusundaki ısrarınız onu o besinden daha çok uzaklaştıracaktır.

*Çocuğunuzun yemek öncesi fazla sıvı tüketmemesine özen göstermelisiniz.

*Çocuğun gelişimini görmesi onu mutlu edecektir. Her ay düzenli olarak boyunu ölçerek onun için sağlıklı beslenmeye teşvik gerçekleştirebilirsiniz.
 
Murat

Murat

Yönetici
Bazı çocuklarda iştah sorunu mevcut, ancak günümüzde iştahın çok açık olması sorun.
 
Üst