İşsizlik Rakamları 2011

H

hernet

Yeni Üye
2011 işsizlik rakamları nedir? İşsizlik 2012 de sona erecekmi?


İşsizlik Rakamları 2011, Türkiyedeki İşsiz Sayısı, Türkiyede kaç işsiz var?
Büyümede sağlanan başarı istihdama da yansıyor. 2011 Mart ayında işsizlik, geçen yılın aynı dönemine oranla 2,9 puan azalarak yüzde 10,8'e düştü. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı ise yüzde 9,9 ile Mart 2007'deki tek haneli seviyeye geriledi. Ekonomistler, sonuçların işsizlikteki düşüşün süreceğine işaret ettiğini; hatta yılın ilk yarı sonuna doğru oranın kriz öncesi görülen yüzde 9'lar seviyesine gerileyebileceğini söyledi.

Küresel krizle birlikte yükselen işsizlik oranlarında düşüş devam ediyor. 2011'in Mart ayında işsizlik, geçen yılın aynı dönemine göre 2,9 puan azalarak, yüzde 10,8 oldu. İşsizlikte bir önceki aya göre ise 0,7 puan düşüş gözlendi. Tarım dışı işsizlik oranı, geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 16,7'den yüzde 13,4'e geriledi. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı da şubat-mart-nisan döneminde en son Mart 2007'de gördüğü tek haneli seviyeye gerileyerek, kriz öncesi düzeyini korudu. İşgücü piyasasındaki iyileşmenin mevsimsel etkilerle önümüzdeki dönemde de süreceği belirtiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması, '2011 Mart Dönemi Sonuçları'nı (Şubat, Mart, Nisan 2011) dün açıkladı. Buna göre, Mart 2010'da 3 milyon 438 bin kişi olan işsiz sayısı, bu yıl 2 milyon 816 bine düştü. İstihdam ise 21 milyon 741 binden 23 milyon 286 bine çıktı. Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 24,6'dan 19,3'e geriledi. Mart döneminde mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısında bir önceki döneme göre 97 bin kişilik artış, işsiz sayısında ise 43 bin kişilik azalış oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı ise 0,1 puanlık azalışla yüzde 9,9 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde işgücüne katılma oranı ise yüzde 48,2'den yüzde 49'a yükseldi. Bu dönemde 1,81 milyon kişinin yeni işe başladığı ya da iş değiştirdiği, bunun toplam istihdam içindeki oranının yüzde 7,8 olduğu belirtilirken, mevcut işsizlerin yüzde 11,4'ü olan 322 bin kişiyi bu dönemde işten ayrılanlar oluşturdu. İşsizlik oranı şubatta yüzde 11,5, geçen yılın mart döneminde ise yüzde 13,7 olmuştu. Verileri değerlendiren HSBC Stratejisti Fatih Keresteci, mevsimsellikten arındırılmış endeksin küresel krizin başladığı dönem öncesine geri dönmesinin istihdam piyasası açısından önemli bir toparlanma olduğunu söyledi. Keresteci, "Son dönemde, Merkez Bankası'nın para politikası raporlarında, istihdam piyasasında iyileşme olmasına rağmen gelinen seviyelerin kriz öncesine göre yüksek olduğu vurgulanıyordu. Ancak son üç aya ilişkin rakamlar, bu yargının revize edilmesi gerektiğini zaruri kılıyor. Zira işsizlik oranında kriz öncesi seviyelere gelmiş durumdayız. Bu gelişme genel ekonomik gidişat açısından olumlu dursa da Merkez Bankası'nın para politikası duruşunu daha da sertleştirebileceği ihtimalini kuvvetlendiriyor." dedi. Yatırım Finansman Başekonomisti Levent Durusoy, mevsimsellikten arındırılmış rakamın 2007'den bu yana ilk kez tek haneye gerilemiş olmasının, işsizlik probleminde beklenenden hızlı mesafe kaydetmeye devam edildiğini gösterdiğini kaydederken Destek Menkul Genel Müdür Yardımcısı Banu Tokalı, ilk yarı sonuna doğru, kriz öncesi görülen yüzde 9'lar seviyesinin görülebileceğini ifade etti.

TÜMSİAD Genel Başkanı
 
Murat

Murat

Yönetici
Oranlara göre işsizlik azalmış. Dünyadaki kirizinde bitmedigini varsayarak bence iyi durum. 2012 de 500.000 işsiz daha iş bulacak inşaallah.
 
Üst