insan Vücudunun Görüntüsü

I$ık

I$ık

Gümüş Ufağı
Muhteşem bir varlık olan İnsan ve onun Vucudu gün gün özellikleri ile daha yakından tanınıyor. Allah ne kadar muhteşem bir eser yaratmış bunu daha iyi anlamak için insan vucudunun görüntüsünü incelemek gerekir , İnsan vücudunun görevleri nelerdir , bu küçücük hücreler bu kadar büyük görevleri ne ile yapmaktalar akılları varmı? bunları yöneten gücün kusursuzlugu karşısında secde etmek gerekir.

Makalemizin detayına gelince ;

İnsanın iç dünyasına (duygusal değil tabi), hücrelerine, atomlarına kadar zoomlamak. Aşağıdaki resimler tarama elektron mikroskobu (SEM) adı verilen yeni nesil elektron mikroskobuyla çekilmiş fotoğraflar. Büyütme oranı x25'den (el mikroskobuyla aynı) x250.000'e kadar çıkabiliyor. İmkansız ayrıntılar 1 ve 5 nm boyutlarda görüntülenebiliyor.

Bilim insanları SEM'i insan vücudundaki hücreleri görüntülemede kullanmışlar ve bazen kanserli bir hücrenin görüntüsüne, bazen de bir yumurta hücresinin sperm hücresiyle buluşma anına ulaşmışlar. Beni oldukça etkileyen bir insanın yaşaması, her gün nefes alıp verebilmesi için her an durup dinlenmeden çalışan onca hücreden, her an içimizde gerçekleşen mucizelerden bi haber yaşamamız..
1- Kırmızı Kan Hücreleri.
İnsan vücudunda oksijen taşımakla görevli hücreler. Erkeklerde ortalama 5 yada 6 milyon, kadınlarda ise 4 yada 5 milyon kırmızı kan hücresi bulunuyor. Yüksek kesimlerde yaşayan insanlarda kırmızı kan hücreleri oksijen azlığı nedeniyle daha fazla.2- Saç Teli.
Resimde ucu kırılmış bir saç teli görülmekte.


3- Purkinje Sinir Hücresi.
100 milyon nöron arasında nöronları en genişleri arasındadır. Diğerlerinden farklı olarak vücudun hareket (motor) koordinasyonunu sağlarlar. Toksik maddeler (alkol yada lityum alımı), bağışıklık hastalıkları, genetik mutasyonlar Purkinje hücrelerini oldukça olumsuz etkiliyor.


4- Kulak Tüyleri.
Kulağın içindeki tüyler ses titreşimlerine duyarlı yapılardır.


5- Göz Sinirinden Çıkan Kılcal Damarlar.


6- Dil Üzerindeki Tat Alma Duyuları.
İnsan dili üzerinde 10.000 civarında tat alma duyusu bulunur ki bunlar tuzlu, ekşi, acı, tatlı gibi duyguları insan beynine iletir. İnsanın zevki için çalışan görünmez kahramanlardan biri.


7- Diş Plakası.


8- Kan Pıhtısı.
Resimde kan pıhtısı tarafından örümcek ağı gibi sarılmış kırmızı kan hücreleri. Resmin tam ortasında görünen hücre beyaz kan hücresi.


9- Akciğer İçindeki Alveol Hücreleri.
Akciğer içindeki alveoller kan hücreleriyle gaz (oksijen, karbondioksit) alışverişi yaparlar.


10- Kanserli Akciğer Hücresi.
Önceki sağlıklı akciğer görüntüsünden farklı olarak bu resimde akciğer hücresi kanser yüzünden biçimini kaybetmiş durumda.


11- İnce Bağırsak Kıvrımları.
Ülger olarak da geçen ince bağırsaktaki bu kıvrımlar yüzey alanını artırıyor, bu sayede yiyeceklerin emilmesi kolaylaşıyor. Dikkatli bakıldığında kıvrımlar arasında yiyecek artıkları görülmekte.


12- İnsan Yumurtası ve Taç Hücreleri.
Resimde iğne ucunda insan yumurtası görülmekte. Yumurta hücre zarıyla çevrilmiş durumda. Zar üzerinde bulunan gliko proteini (glycoprotein) yumurtayı korumasının yanı sıra spermleri tutan bir yapıya sahip. Ayrıca iki taç hücresi hücre zarına yapışmış halde görülmekte.13- İnsan Yumurtası Üzerindeki Sperm Hücreleri.
Resimde yumurtaya girmeye çalışan sperm hücreleri görülmekte.


14- İnsan Embriyosu ve Sperm Hücresi.
5 günlük döllenmiş insan yumurtası. Resimde yumurta etrafında halen durmakta olan sperm hücreleri görülmekte. Embriyo ve sperm hücreleri pembe, sperm hücrelerinin kuyrukları yeşil renkte görülmekte. Mavi alanlar hücreler arasındaki bağlantıyı sağlayan boşluklar.


15- 6 günlük İnsan Embriyosu
Rahim içinde yatmış vaziyette 6 günlük insan yavrusu.
İlla Allah'ın varlığına inanmak için denizlerin yarılmasını yada ölünün dirilmesini yada Ay'ın parçalanmasını görmeye gerek yok. İnanmak isteyen kalp, çevresine bakıp biraz düşünse yeter. Zaten Kur'an-ı Kerim'in birçok yerinde demiyor mu "Siz hiç düşünmez misiniz?" diye?

 
Nehir

Nehir

Bölüm Yöneticisi
Muhteşem şeyler demekten kendimi alamıyorum Yüce Yaradan bizler için neler yapmış kıymetini bilmeliyiz. Teşekkürler Işıkcığım bilgi için.
 
N

Nicole

Yeni Üye
insan vücudunda ciğerler nerde bende merak ediyordum o kadar ilginç bilgilerle karşılaştımki bende maşaallah demekten alamadım kendimi. Sübhanallah.
 
M

Misafir

Misafir
öğretmenim ödev vermiştiinsan vicudundan hüzre oluşturun diye çok yararlı olucak YAŞASIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN
 
Üst