İnsan Vücudu Organları Ve Görevleri Nelerdir ?

Goksel

Goksel

Admin
Yönetici
DUYU Organları Hangileridir ? , İç Organlar Hangileridir ? ,
Solunum Organları Hangileridir ? , Sindirim Organları hangileridir ? ,
Organ Nedir ? , Vücudumuzda Hangi Organlar Vardır ? ,
  • Organ Nedir?
  • Canlı bir vücuttaki dokuların bir araya gelerek anatomik ve işlevsel bir bütün oluşturduğu, belirli bir görev yapan ve sınırları kesin olarak belirlenmiş vücut bölümüne organ denir.

Organlarımıziç organları, duyu organları gibi de gruplandırılabilir.

Vücudumuzdaki organlar nelerdir? İnsan vücudunda pek çok organ görev alır. Bu organları görevlerine ve bulundukları sistemlere göre sınıflandıracak olursak:

İç Organlarımız: Soluk borusu, yemek borusu, akciğerler, kalp, mide, karaciğer, safra kesesi, oniki parmak bağırsağı, pankreas, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum, dalak, böbrek, apandisit.

Sindirim Organları: Temel sindirim sistemi organları, sırasıyla, ağız, yutak, yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı, ince bağırsak ve kalın bağırsak olarak sayılabilir. Sindirim sistemine yardımcı organlar ise karaciğer ve pankreastır.

Üreme Organları: Kadın ve erkekte üreme organları birbirinden farklıdır. Erkek üreme organları; penis, testisler ve prostat (erbezi)'tan oluşur. Kadın üreme organları ise; vajina, rahim ve yumurtalıklardır.

Boşaltım Organları: Boşaltım sisteminde görev alan temel organlar böbrekler, üreterler ve idrar kesesidir.

Solunum Organları: Ağız, burun, yutak, gırtlak, soluk borusu ve akciğer solunum sistemini meydana getiren organlardır.

Dolaşım Organları: Kalp ve kan damarları dolaşım sistemini meydana getirir.

Duyu Organları: Göz, kulak, burun, dil ve deri duyu organlarımızdır.
 
E

Esram

Yeni Üye
Vücudumuzda bulunan tüm organların görüldüğü üzere bir görevi var bunlardan biri görevini yapmayacak olursa işte ozaman hapı yuttuk demektir :)
 
Murat

Murat

Yönetici
İnsan kendisini tanımadan zaten hareket etmemeli, ezbere yaşıyoruz, bakın ne güzel donanımsal aygıtlarla donatılmış bir varlığız.
 
Üst