İhsan Kabil Kimdir?

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
ihsan-kabil.jpg


İhsan Kabil sinema yazarıdır. 1959 yılında İstanbul'da doğan İhsan Kabil Darüşşafaka Lisesi'nde okumuştur. Boğaziçi Üniversitesi tarih bölümünden mezun olup bu üniversitenin sinema kulübünde faaliyetlere katılım göstermiştir. Gelişim sinema, gösteri, sinema gibi dergilerde tercüme, film eleştirileri ve derlemeler yayınlamıştır.

ABD'DA Ohio State üniversitesi tercihinde bulunarak yüksek lisansını burada tamamlamıştır. Bilim ve sanat alanında sinema seminerleri düzenlemekten büyük keyif almıştır. Ayşe Şase ile Kanal 7'de film yorumları yapmıştır. Sinema yazılarını Zaman, Dergah, Yeni Şafak ve İzlenim gibi dergilerde yayınlamıştır.

2005 yılında Eurimages'in Türkiye temsilciliğine getirilmiş olup iki yıl bu görevini sürdürmüştür. Avrupa Ses gözlemevi' nin Türkiye temsilciliğini bir yıl sonra yakalama başarısını göstermiştir. Kazakistan Almatı ve İran Fecr Film Festivallerinde jüri üyeliği yapma şerefine nail olmuştur. Danışmanlık ve film yapımcılığını TRT'de yapmıştır. Sinema etkinlikleri yöneticisi olarak İstanbul Kültür A.Ş'de görev almıştır. Sinema değerlendirmelerini Star gazetesinde yapma tercihinde bulunmuştur.
 
Netice

Netice

Yeni Üye
Dünya çapında eleştirmen mi? Dünya çapında iz bırakacak kişilere ihtiyacımız var.
 
Üst