Huzursuz Bacak Sendromu Hastalığı Hakkında Kısa Bilgi

  • Konbuyu başlatan Doktor Civanım
  • Başlangıç tarihi
D

Doktor Civanım

Yeni Üye
İsmi belki hastalık ile size alakadar gelmeyebilir ancak uyku bozukluğunun nedenlerinden biri olan "huzursuz bacak sendromu" ismi verilen hastalıktır. Hekimlerce bile atlanabilen, buna karşılık oldukça sık rastlanan en önemli uykusuzluk nedenlerinden biridir Huzursuz bacak sendromu. Kişi bacaklarını sürekli hareket ettirme gereksinimi duyar ve bu nedenle uyuyamaz.

Hastalığın tanısının konması yalnızca hastadan alınan bilgiye bağlıdır. Hastalık, sıklıkla romatizma, depresyon, psikiyatride kullanılan bazı ilaçların yan etkisine bağlı aşırı hareketlilik gibi durumlarla karıştırılabiliyor. Bu nedenle pekçok olguda, hekimin hastalığı hem önceden iyi tanıması hemde uygun ve ayrıntılı sorularla gerekli ipuçlarını hastadan alması gerekir.

Bu hastalık özellikle akşam saatlerinde ve dinlenme sırasında şiddetlenir, hareket sırasında tüm huzursuzluk kaybolur. şikayet genellikle "bacaklarımda böcekler yürüyor gibi, baldırlarım ağrıyor, bacaklarıma drinden bir şeyler batıyor, yanıyor, uyuşuyor, küçük bıçaklar batıyor sanki" şeklinde olmaktadır. Aslına bakılacak olursa Huzursuz bacak sendromunun belirtileri sabaha karşı ve gündüz saatlerinde hafiflemesine karşın, hastaya ayrıntılı sorlar yöneltildiğinde; hastanın gündüzleri de aynı pozisyonda oturmakta güçlük çektiği, bacaklarını sıkça oynattığı, uzun süre hareketsiz ya da oturur pozisyonda kalmamaları gereken ortamlarda, özellikle de uzun yolculuklar sırasında belirgin hale geldiğinin ortaya çıktığı görülüyor.

Huzursuz Bacak sendromu yıllar yılı sürebilece ve tedavi edilmezse kişinin yaşam boyu beraberinde taşıyacağı bir rahatsızlık olabiliyor.
 
Üst