Horlamanın Nedenleri Nelerdir ?

Goksel

Goksel

Admin
Yönetici
Horlama nasıl oluşuyor ? ,
Horlamanın tedavisi nasıl yapılıyor ? ,
Horlama en çok kimlerde görülüyor ? ,
Horlamanın tedavisi nasıl yapılıyor ? ,

Hayatı çekilmez hale getiren horlamayı önlemek için çeşitli yöntemler var. Bunlardan birinin ‘uzayan küçük dilin ameliyatla küçültülmesi

Horlama ve tıkayıcı uyku apnesi 40-50 yaş arası erkeklerde yüzde 4-8 oranında görülüyor. Horlama burun, gırtlak ve yutak bölgesindeki sorunlardan kaynaklanıyor. Ancak horlama sorunlarının yüzde 85’ini, gırtlak ve ağız bölgesindeki sorunlar oluşturuyor. Uzmanlar küçük dilin uzaması nedeniyle ameliyat edilmesinin horlama tedavisinde sihirli bir formül olarak sunulmasına karşı çıkıyor. Küçük dilin cerrahi operasyonla kesilip küçültülmesi, böylece horlamanın sona ereceğinin söylenmesi tıbben ve bilimsel olarak doğru değildir” deniyor..

Horlama nasıl oluşuyor?
Nefes alıp verme sırasında dışarıdan aldığımız ve sonrasında da dışarı verdiğimiz havanın yolculuk yaptığı gırtlak, ağız boşluğu ve burun bölgesindeki anatomik yapılara çarpması (türbülansı) sonucunda çıkan gürültülü sese horlama diyoruz.

Horlama en çok kimlerde görülüyor?
Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara göre daha fazla olmakla birlikte özellikle ileri yaşlarda görülme sıklığı erkeklerde daha da artıyor. Obez kişilerde veya solunum sorunu olan kişilerde görülme sıklığı da diğer gruplara göre daha fazla oluyor.

Horlamanın nedenleri nelerdir?
Horlamanın nedenleri vücudun başlıca üç bölgesindeki sorunlardan kaynaklanıyor. Bunları da üç ana bölgede topluyoruz: Burun, Ağız ve Gırtlak bölgesi.

Horlamanın tedavisi nasıl yapılıyor?

Tedavi net bir şekilde sebebin tespitiyle ortaya çıkıyor. Çünkü horlama nedeninin net bir şekilde klinik olarak ortaya konulamaması tedavide başarısızlığın temel nedenidir.
Horlama nedeni burun bölgesiyse bu bölgedeki anatomik yapıların düzeltilmesi gerekir. Ağız bölgesinde dil kökü, bademcik ya da yumuşak damağa-küçük dile bağlıysa sorun, bu bölgelere cerrahi müdahalede bulunmak gerekiyor.

Ayrıca hastalara diyet veya pozitif basınç uygulayan cihazların verilmesi şeklinde tedavi seçenekleri de kullanılabiliyor.

Yapılan uyku testinde apne, hipopne’nin (nefessizlik indeksi) sonuçlarına göre hangi yöntemin hastaya daha faydalı olabileceğine karar veriliyor. Çoğu zaman tek başına bir cerrahi yöntem veya yalnız diyet uygulaması yetersizlik gösterebiliyor. Bu durumda her üç yöntem de birlikte kullanılabiliyor.

En az faydalı olabildiğimiz hasta grubu gırtlak bölgesinde horlama problemi olan hastalardır.

Dünyada yapılan tüm klinik çalışmalarda görülmüştür ki, bu bölgenin içini döşeyen mukozal tabakanın uyku sırasında kıvrılması, solunum tıkanıklığına ve horlamaya neden olmakta, adeta bir yumuşaklık sendromu olarak düşünülmektedir.

Spor yapan kişilerde gırtlak bölgesine ait bu tür sorunların olma olasılığı yüzde 2’lere yakındır. Bu yüzden tedavinin önemli parçalarından birisi de düzenli ve planlı spor programlarıdır. Tüm bu yöntemlerden sadece bir tanesinin uygulanması bile tedavi ettiğimiz hastaların sayısının güç geçtikçe artmasını sağlıyor.

Sıkça küçük dilin uzamasının ve bunun ameliyatının horlama tedavisinde sihirli bir değnekmiş gibi sunuluyor olması, tıbben ve bilimsel olarak doğru değildir.
 
H

Hoca

Yeni Üye
horlayan insana söylenecek en doğru laf.bunu söyledikten sonra bir süre horlamaz, eğer bu süre içinde uyumayı başarırsanız ne mutlu size.
 
M

Misafir

Misafir
bende bir link vermek istiyorum 7 günde horlamaya %100 kesin çözüm adamlar 15 gün içerisinde para iade garantisi veriyorlar incelemenizi tavsiye ederim faydalı olması dileyimle.72 tl
saygılarımla...
 
R

Rabba

Bölüm Yöneticisi
Etrafınızda birçok kişinin horlama sorunu yaşadığını duymuşsunuzdur. Bu sorundan dolayı bazı çiftlerin anlaşmazlıklar yaşadığına şahit olmuşsunuzdur. Hiç düşündünüz mü horlamanın sebepleri nelerdir? İnsanları rahatsız eden bu durum neden kaynaklıdır diye. Ben bu konuyu dün gece eşimin horultusundan uyuyamadığım için araştırdım ve cevabı buldum. Şimdi de horlamanın nedenlerinden sizlere kısaca bahsedeceğim.

Horlamanın Nedenleri:

*Yaş: Orta yaşı geçtikten sonra boğazda meydana gelen daralma ve kas tonusunda ki azalma sonucunda horlama belirtisi görülür.

*Uyuma pozisyonu: Sırt üstü yatmanız durumunda boğaz dokularında genişleme meydana gelir. Nefes borunuzun tıkanmasına sebep olan bu durum sonucunda horlama sorununun ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

*Geniz ve sinüs sorunları: Nefes borunuz tıkalı ise nefes almada güçlük yaşarsınız ve bu durum sonucunda horlamaya başlarsınız.

*Alkol, sigara ve İlaç Tedavisi: Alkol- sigara kullanımı ile beraber kullandığınız birtakım ilaçlar boğazda genişlemeye sebep olarak sizlerde horlama meydana getirebilmektedir.

* Aşırı kilolu ya da şekilsiz bir vücuda sahip olmak: Kaslarınızın zayıflığı ve şişkin dokular horlamayı tetikleyici nedenler olarak karşınıza çıkan etmenler arasında yer almaktadır.

*Yaradılıştan gelen nitelikler: Erkeklerin boğaz yapısı bayanlarınkine göre daha dardır ve bunun sonucunda horlama erkeklerde daha sık görülür. Dar boğaz, genişlemiş geniz eti, yarım damak gibi fiziki bozukluklar sonucunda da horlama belirtileri ile karşılaşılabilmektedir.
 

Ekli dosyalar

Üst