Hiperaktivitenin Okul Başarısına Etkisi

  • Konbuyu başlatan Bal Arısı
  • Başlangıç tarihi
B

Bal Arısı

Yeni Üye
Hiperaktivite aile içinde önemli olduğu düşünülen bir problem olduğu kadar çocuk içinde önemli bir konu olarak bilinmektedir. Hiperaktif çocuklar genel itibari ile davranışlarının rahatsızlık verici ve dikkat dağıtıcı olduğunun bilincindedirler. Bu davranış problemi bir öğrenme bozukluğu değildir.

Hiperaktivite bir kişilik problemdiri. Bu kişiler çok hareketlidirler ve dikkatlerini kısa sürede kaybederler, yoğunlaştıramazlar. Genellikle erkeklerde görülen bu davranış problemi aile tarafından sevgi gösterilerek desteklenmelidir. Bu davranış problemini yaşayan çocuklara anne-baba; öğretmen ve doktor işbirliği içerisinde hareket etmelidirler.

Bu çocuklar özellikle okul ödevlerini yaparlarken sıkılmakta; dikkatlerini yoğunlaştıramamaktadırlar. Ödevlerini bitirmek için motivasyona ihtiyaç duyarlar. Özel öğretmen ile alacakları eğitim sayesinde bu çocuklar daha başarılı olmaktadırlar. Bu çocuklar son derece dikkatsiz ve düzensizdirler; ama bu durum onların başarısız olduğu sonucunu vermemektedir. Öğrenme güçlükleri özel eğitmenlerle aşıldığı sürece çok başarılı öğrenci profili sergileyebilirler.
 
Murat

Murat

Yönetici
Günümüz çocuklarında hiperaktivite hat safhada ve bir çok çocukta görülmekte. Tedavisi ilgi alaka ile yapılabilmekte.
 
Üst