Hijyen Ne Demek ?

  • Konbuyu başlatan Nehir
  • Başlangıç tarihi
Nehir

Nehir

Bölüm Yöneticisi
Hijyen Nedir ? , Neden Önemlidir ? , Gıda Hijyeni Nedir ? , Hijyenik Ortam Nasıl Sağlanır ? ,Tüm sağlık programlarında duyduğumuz HİJYEN kelimesini aslında nedir ? . Tüm detaylarıyla hijyen konusuna el atalım...

Hijyen : Hijyen kelimesi, Yunancada saglik anlamindaki hygies kelimesinden türemistir ve saglik bilimi, saglik hizmetleri, koruyucu hekimlik gibi konulari kapsar. Yani saglik için gerekli kosullarin saglanmasi ve sürdürülmesi için öngörülen uygulamalardir. Sözlük anlami ise; ferdin veya toplum olarak insanlarin sagliginin korunmasi ve gelistirilmesine çalisan beslenme, saglik ve çevre konularindaki bilgileri bir sentez halinde uygulayan bilim dalidir.

Gida Hijyeni nedir ?: Gidanin kullanim amaci dikkate alinarak tehlikenin kontrole alinmasi ve gidanin insanlar tarafindan tüketiminin uygunlugunun saglanmasi için, gerekli her türlü önlem ve kosullar olarak tanimlanmaktadir. Herhangi bir gidanin temizligi ve tümüyle hastalik yapan etmenlerden arindirlmis olmasi demektir. Bir baska ifade ile yenilen gidalar tüketen kisileri hasta etmemelidir.

Sanitasyon : Latincede saglikla ilgili demektir. Saglik için uygun kosullarin yaratilmasi ve sürdürülmesi islemidir. Insanlarin sagliginin korunmasi veya tekrar kazanilmasinda uygulanacak prensipleri içermektedir. Sanitasyon dendiginde temizlik ve dezenfeksiyon akla gelmelidir.

Gida Sanayinde Sanitasyon : Gida üretiminde hijyenik ve saglikli kosullarin olusturulmasi ve korunmasi demektir. Bunun anlami da; gida hammaddesinin tasinmasi, ürüne islenmesi, ambalajlanmasi, depolanmasi ve satisi sirasinda çesitli kaynaklardan olabilecek kontaminasyonlarin engellenmesidir.

Sterilizasyon : Bütün canli mikroorganizmalarin, canli sporlarin, virüslerin ve viroidlerin öldürülmesi, ortamin canlilardan arindirlmasi islemidir.

Dezenfeksiyon : Cansiz maddelerdeki patojen mikroorganizmalarin fiziksel veya kimyasal yöntemlerle öldürülmeleri veya üremelerinin durdurulmasidir.

Antiseptik : Mikroplari öldürebilen veya üremelerini durdurabilen maddelere denir.
 
Üst