1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hayvanların Enleri !

Konu, 'Evcil Hayvanlar' kısmında denizz tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizz Yeni Üye

  Hayvanların Enleri !
  8 bin km. yürüyen yengeç. Ağzı 180 derece açılan hayvan. Ve daha niceleri.

  En agrasif kelebek

  Dünya'nın en agresif kelebeği Ugandalı Charaxes candiope.Bu çok güçlü uçucu tür,bölgesine davetsiz giren hayvanlara ve insanlara aktif biçimde saldırıyor.

  [​IMG]  Bir kara hayvanı için en geniş açık ağız

  Hippopotamus çenesini neredeyse 180 derece açabiliyor.Bu açı bir kara hayvanı için en geniş açı demek.Erişkin bir erkek ağzını ortalama 1.2 metre açabiliyor.

  [​IMG]  En uzun sivri dişler

  Afrika'nın yüksek derecede zehirli gaboon çıngıraklı yılanının dişleri 50 mm boyunda.

  [​IMG]  Su dışında en uzun süre yaşayan balık

  Afrika'da yaşayan akciğer balıklarının 4 türü tatlı su bataklıklarında yaşıyor ve bir seferde aylarca hatta yıllarca su yüzünde kalabiliyorlar.

  [​IMG]  En etkin leş hayvanı

  Benekli sırtlan Zebra ve Güney Afrika antilopu gibi geniş omurgalı leşleri diğer hayvanlara oranla çok daha etkin kullanılıyor.Çene kasları ve dişleri büyük kemikleri parçalayabilecek kadar güçlü olan bu sırtlan,güçlü sindirim sistemi ile kemiklerin organik kısımlarını,hayvanın tırnak, boynuz ve derilerini midesine indirebiliyor.

  [​IMG]  En gürültülü böcek

  Afrikan Ağustos böceği 50 cm mesafeden 106.7 dB'lik bir basınç ile ötüyor.

  [​IMG]  En uzun yılan

  Endonezya,Güney Asya ve Filipinlerde yaşayan bir piton cinsi bu rekorun sahibidir.1912'de Endonezya Celebes'te yakalanan bir türü 10 metre uzunluğundaydı.

  [​IMG]  En uzun zehirli yılan

  Bugüne dek yakalanan en uzun kobra 1937'de Malezya'da yakalandı ve daha sonra götürüldüğü Londra hayvanat bahçesinde 5.71 metreye kadar büyüdü.Kral kobranın başı insan başı kadardır ve yetişkin bir insanla göz göze gelebilecek kadar yükselir.Kral kobranın bir ısırığının zehri bir fili ya da 20 insanı öldürmeye yetiyor.

  [​IMG]  Bir yengeç tarafından alınan en uzun mesafe

  Aralık 2006'da bir Amerikan Colombus yengeci, İngiltere Bournemouth'taki bir kumsalda canlı ama bitkin halde evinden 8 bin km uzakta bulundu.

  [​IMG]
  En zehirli kırkayak

  Scolopendra subspinipes türünün en zehirli örneklerinden birisi Solomon adalarında yaşıyor.Canlı zehrini çenesiyle değil değişikliğe uğramış ön ayaklarıyla kurbanlarına salıyor.

  [​IMG]  En uzun kertenkele

  Papua Yeni Gine'den Salvadori veya Papuan monitor 475 cm boyunda ve dünyanın en uzun kertenkelesi.Kuyruğu bu uzunluğun yüzde 70'ini oluşturuyor.

  [​IMG]  En uykucu keseli

  Kalitesiz diyeti ve neredeyse tamamen okaliptüs yapraklarından beslenmesi yüzünden koala 24 saatin 18'ini uyuyarak geçirir.

  [​IMG]  En tehlikeli aşk yaşamı

  Doğu Avustralya'da yaşayan keseli fare erkek kahverengi antechinus tatmin edilemez cinsel iştaha sahip.Her yıl iki hafta boyunca tüm yetişkin erkekler popülasyonu mümkün olduğunca çok dişiyle çiftleşmeye çalışıyor.Erkekler bu çiftleşme döneminden sonra yorgunluktan,cinsel yolla bulaşan hastalıklardan yada açlıktan ölüyorlar.

  [​IMG]


  En küçük denizyıldızı

  Wolfgang Zeidler tarafından 1975'te Güney Avustralya, Eyre yarımadasında bulunan asterinid Patiriella parvivipara bilinen en küçük deniz canlısıdır. Canlının maksimum çapı 4.7 mm iken çapı 9 mm'den daha kısa.

  [​IMG]  En ince kertenkele

  Dünya'nın en ince kertenkelesi Avustralya bacaksız yılan kertenkelesi.50 cm'den daha uzun fakat vücudunun orta kısmı bir kurşun kalemden daha kalın değil.

  [​IMG]


  [COLOR=navy]
  En büyük salyangoz[/COLOR]


  Bilinen en büyük kara karındanbacaklısı,dev Afrika salyangozudur.Bu tür tam uzadığında boyu 39.3 cm ,kabuk uzunluğu 27.3 cm ve ağırlığı 900 gramdır.

  [IMG]http://image.haber7.com/haber/90667.jpg[/IMG]
   
 2. Nursena

  Nursena Admin

  bu hayvanların ağızları oldukça çok büyükler,ama bir kaçtanesi hariç.
   
 3. A

  Abdullah Yeni Üye

  Bu hayvanlar hem büyük hem de ağızlarına ay girer bu ne ya....
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş