Hatıra Para ve Koleksiyonculuk

S

sedacım

Yeni Üye
Hatıra Para ve Koleksiyonculuk Hatıra Para Koleksiyonculuğu çok eski çağlarda başlamış olup, günümüzde de bir kültür ve yatırım hobisi olma özelliğini sürdürmektedir. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 1970'den beri düzenli bir biçimde hatıra para ve madalyon üretimi yapmaktadır. Bu güne değin, ikiyüzyetmiş civarında, gümüş, altın ve bronz gibi ****ller üzerine hatıra para ve madalyon basılmıştır.


Darphane'ye hatıra paralarla ilgili üye olabilmek için başvuru formunu doldurup, iki adet fotoğrafla birlikte aşağıdaki adrese göndermek yeterlidir. Hatıra paralar Darphane Mağazasından ve acentamız (Ankara'da Hazine Vakfı)'ndan temin edilebilir. Satışta bulunan tüm ürünler Darphane mağaza fiyatlarından temsilciliklerden satın alınabilir.

Yabancı firmalar için basılan hatıra paralar; Türkiye satışlarının kontenjanlı olması nedeniyle, sadece üyelere satılmaktadır.

Satış süreleri dolan veya (ve) maksimum üretim adetlerine ulaşılan hatıra paraları tedavülden kaldırılmakta, bundan sonra, koleksiyonerler arası oluşan piyasadan temin edilebilmektedir.
Koleksiyonculuğa yeni başlayanlar için öneriler

Birden fazla ülkenin parasını biriktirmek çok masraf ve emek gerektiren bir uğraştır. Bu nedenle başlangıçta yalnızca Cumhuriyet Dönemi Hatıra ve Tedavül Paralarından oluşan bir koleksiyon için işe başlanmalıdır. Zaman içinde istek duyulursa Osmanlı Dönemine geçilebilir.

Hatıra para koleksiyonculuğuna yeni başlayanların; öncelikle Darphane'nin satışa çıkardığı tüm ürünleri almaları ve bundan sonra satışa sunulacakları düzenli takip etmeleri, daha sonra da geriye yönelik olarak eksiklerini piyasadan temin etmeleri yararlı olacaktır.


Genel Müdürlüğümüzün ürettiği hatıra paralar ve hatıra madalyonlar muhafazalı plastik kapsüllerde satışa sunulmaktadır. Paraları el değmeden muhafaza etmeli, plastik kapsüllerden çıkarmamalıdır. Paraların iyi muhafazası satış durumunda, fiyatı önemli ölçüde etkilemektedir.


Koleksiyon ürünlerimizin zaman içinde değer kazandığı gözönünde bulundurularak satış için acele edilmemelidir.


İnternet üzerinde hatıra parası ile ilgili çok sayıda site bulunmaktadır. Başta Darphane'nin web sayfası olmak üzere, bu sitelerden sürekli bilgi sağlanabilir.


Hatıra para ve madalyonların satınalma işlemleri, üyelikler ve bilgi için;

Genel Müdürlük

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü

(Koleksiyon Servisi)

Gayrettepe Mh. Yenidoğan Sk. No:55 34349 Beşiktaş - İstanbul

Tel: 0212-275 09 50 (5 Hat) (143-144-145-146)

Tel :0212-274 98 10 (2 Hat) (143-144-145-146)

Fax: 0212 274 90 94

Sipariş Adresi: koleksiyon@darphane.gov.trİstanbul Dışı Gönderimler İçin

Banka Hesap No:

T.C. Ziraat Bankası Beşiktaş Şubesi 1796588-5001
 
Murat

Murat

Yönetici
Bir ara bende de eski para koleksiyonu vardı sonra sıkıcı geldi ve paraları dağıttım, pul koleksiyonu da vardı ondan da sıkıldım. Paranın günceli lazım belki ondan sıkılmam :)
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Bir ara bende de eski para koleksiyonu vardı sonra sıkıcı geldi ve paraları dağıttım, pul koleksiyonu da vardı ondan da sıkıldım. Paranın günceli lazım belki ondan sıkılmam :)

:) :) Alemsin abi vallahi. Koleksiyon eski zamanlarda guzeldi bence, artik eski degerini görmuyor ama tabii ki yillar önce koleksiyon yapilmaya baslandiysa bugun bazi seyler cok degerlidir orasi kesin.
 
Üst