1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Hat Sanatı Nasıl Yapılır?

Konu, 'Hobilerimiz' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Hat sanatı yapana ne denir
  hat sanatı nedir
  Hat sanatı nasıl yapılır


  Hat sanatı;

  Hüsnühat İslam harfleri ile yapılan öğrenmesi oldukça zor olan, sıklıkla dekoratif amaçla kullanılan, tüm kuralları belli olan dünyadaki tek sanattır. Bir görsel sanat türüdür.
  [​IMG]
  Sıklıkla kaligrafi sanatı le karıstırılır.Ortak yanları vardır. Her ikisi de güzel yazı sanatıdır. Lakin net olan ayrım şudur ki: Hat sanatı, İslam harfleri ile yapılan, hem öğrenilmesi hem de icrası çok daha zor olan bir sanattır. Kaligrafi ise latin harfleri ile yapılan güzel yazı sanatıdır. Dolayısıyla birbirini kapsayan veya birbirinin aynı kavramlar değildir. Ülkemizde genellikle ‘hat sanatı’ ve ‘kaligrafi’ aynı çerçevede anılıyor olsa da aslında farklı konulardır. Temelde her ikisini de güzel yazı yazma sanatı olarak adlandırabiliriz. Fakat Hat Sanatı deyince akla ilk gelen şey; eski harflerle yazılan dini içerikli yazılardır. Osmanlı kültüründe dini motiflerin ön planda olması sebebiyle Allah ve Peygamber sevgisini göstermek amacıyla ‘Hattatlar’ bu sanatı kullanarak günümüze kadar ulaşan pek çok eser bırakmışlardır. Hat sanatı kalligrafiye göre çok daha fazla emek ve uğraş isteyen bir sanat dalıdır. Usta-çırak ilişksi ile bir sonraki nesillere aktarılan hat sanatı bugün için çok fazla yaygın olmamakla beraber hale bu sanatı devam ettirmeye çalışan ustalar bulunmaktadır. Kaligrafi için ise latin harfleri kullanırak güzel yazı yazma sanatı diyebiliriz. Hat Sanatı’na göre öğrenmesi daha kolay omakla beraber iyi bir kaligrafi ustası olmak uzun zaman alabilir. Kaligrafi de amaç değişik motifler kullanarak yazıyı olduğundan farklı bir kimliğe büründürmektir. Genellikle dik ve yatay çizgilerden oluşan latin harflerini simetrik bir şekilde kağıda dökmek kaligrafinin en temel unsurlarından birisidir. Az bir zaman ve az bir kaynak ayırarak her kesimden insanın rahatlıkla öğrenebileceği bir sanat dalıdır.


  [​IMG]
   
 2. M

  Misafir Misafir

  hat yazısı ile fenerbahçe nasıl yazılır
   
 3. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  hat sanatı büyük ustalık gerektirr
   
 4. M

  Misafir Misafir

  Sabır isteyen bi iş bir. bir hat sanatı cizmek aylar sürebilir.
   
 5. b

  bloom Misafir

  hat sanatı ile şule nasıl yazılır
   
 6. Murat

  Murat Yönetici

  Hat sanatını öğrenmek istiyorum nereye başvurmam ne yapmam gerekiyor?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş