Haşhaş Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

elnur

elnur

Yeni Üye
Haşhaş gelincikler familyası üyesi olup tıp alanında uyuşturucu ilaçların üretimi için yetiştirilmektedir. Üretimi TMO tarafından takip edilen bu bitkinin kaçak üretimi kesinlikle yasaktır. Afyon, Antalya, Isparta, Kütahya ve Uşak gibi illerde çokça yetiştirilen bu üründen keyif verici narkotik ürünler temin edilmektedir. Haşhaş üretimi gerçekleştiren çiftçiler sadece bir yıllık kullanacakları haşhaşı üretip tohumundan yemeklik yağ üretimi gerçekleştirmektedirler.

Haşhaş.jpg


Haşhaş tohumlarının yarısı yağdan oluşmaktadır. Tohumların ezilip karartılması ile haşhaş susam sürtülür; sürtülen haşhaştan sabahları peksimet yapılır. Pastanelerde poğaça ve kurabiye üzerine bu haşhaştan serpilip ayrı bir tat vermesi sağlanabilir ya da haşhaş tatlısı ile harika bir tatlı yapılmış olunur. Tahin gibi pekmez ile karıştırılarak kahvaltılarda tüketilebilir.

a17f7.jpg


Yazları kurak ve sıcak; kışları az yağış alan bölgelerde yetiştirilen haşhaş senede bir kez ürün verir. Genel itibari ile -ürünün yaklaşık %90'ı- tıp alanında kullanılmaktadır. Zaten bu amaç için üretilir.
 
Üst