Günlük Altın Fiyatları 2011

A

avrupali

Yeni Üye
Altın fiyatları ne kadar
Altın fiyatları Ağustos 2011
Günlük Altın fiyatları gün gün

altinkaynak.com adresinden günlük altın piyasasını takip edebilirsiniz.


22 ayar altının fiyatı tarihinde ilk kez 100 lirayı görürken, çeyrek altın bugün 164 liraya çıktı.
ABD'nin kredi notunun düşmesi sonrası piyasalardaki satış dalgası 'güvenli liman' olarak görülen altın fiyatlarına yeni rekorlar kırdırdı.

Altının ons fiyatı 1771 doları geçerek tüm zamanların zirvesine çıktı. Ancak bu seviyeden gelen satışlarla altının onsu 1740 doların altına kadar gevşedi. Riskli varlıklardan kaçan yatırımcının altına hücum etmesi fiyatlarda rekor yükselişe neden oldu.

Uluslararası piyasalarda altının fırlaması içerideki altın fiyatlarını da tetikliyor. 22 ayar altının fiyatı tarihinde ilk kez 100 lirayı görürken, dün 155 lirayı aşan çeyrek altın bugün 164 liraya çıktı. Türkiye'de altın üretimi artıyor

Altın fiyatları son günlerde rekor üzerine rekor kırarken, Türkiye'de madenlerden çıkarılan altın miktarı da artıyor. Yer altından çoğu yabancı özel sektör tarafından çıkarılan altın miktarının ilk 6 ayda 10 tonu aştığı açıklanırken yıl sonunda bu rakamın 25 tona yükselmesi bekleniyor Antik çağlardan bu yana büyük önem verilen altın, günümüzde de 'güvenli liman' olarak değerini koruyor.

Kriz ortamlarında, paraya olan güvensizliğin arttığında, enflasyon ve faiz oranlarının yükseldiği zamanlarda değerlenen altının son 10 yılda fiyatı 5 kattan fazla artış gösterdi. Altın, 2010 yılında yatırımcısına, 2009 yılına göre yüzde 24 kazandırdı. 2010 yılında 1225 dolar olan altının ons fiyatı, bu yılın ilk 7 ayında ise geçen yıla oranla yüzde 30 değer kazandı. Altın fiyatları artarken Türkiye'de madenlerden çıkarılan altın miktarı da artıyor. Altın Madencileri Derneği Genel Koordinatörü Muhterem Köse, yaptığı açıklamada, Türkiye'de halen Uşak Kışladağ, Gümüşhane Mastra, Bergama Ovacık ve Erzincan olmak üzere 4 altın madeninde üretim yapıldığını, önümüzdeki aydan itibaren İzmir-Efemçukuru, Eskişehir-Sivrihisar ve Niğde-Ulukışla'daki madenlerde de altın üretimine başlanacağını bildirdi.

Bu yılın ilk 6 ayında 4.4 tonu İzmir-Bergama ve Gümüşhane, 3.7 tonu Uşak-Kışladağ'da, 2.3 tonu da Erzincan-Çöpler'de olmak üzere toplam 10.4 ton altın çıkarıldığını ifade eden Köse, söz konusu maden şirketlerinin de üretime geçmesiyle birlikte yıl sonunda bu rakamın 25 tonu bulmasını beklediklerini söyledi. Köse, 25 ton altının bugünkü ekonomik değerinin 1.4 milyar doları bulduğunu kaydetti. Türkiye'de 2013 yılında altın üretiminde adeta patlama olacağını ifade eden Köse Çünkü 2013 yılında 4 altın madeni daha faaliyete geçecek toplam 11 altın madeninde o yıl yaklaşık 40 ton altın çıkarılacağı hesaplanıyorvdedi. Çoğu yabancı özel şirketler tarafından çıkarılan altının sadece yüzde 2'si 'devlet payı' olarak devlete veriliyor. Altın arama şirketlerinin çıkardıkları altınları tam olarak beyan etmedikleri de öne sürülüyor.
 
Üst