Gülay Uğurata Biyografi-Gülay Uğurata Kimdir?

A

Almira

Yeni Üye
Gülay Uğurata müzisyen.Beş yaşında piyanoya başladı. 1947'de İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girerek Ferdi Statzer'in öğrencisi oldu ve konservatuvarı 1955'te bitirdi. 1956'da Bavyera Müzik Akademisi'nin bursuyla Almanya'ya gitti. Friedrich Wührer'le piyano Wilhelm Stross'la oda müziği çalıştı. Wührer'in master sınıfında öğrenimini 1959'ta tamamladı.Öğrenciliği sırasında Münih Filarmoni Orkestrası ile konçertolar seslendiren piyanist girdiği yarışmalarda ödüller aldı.Kariyerini 1963'e kadar Almanya'da sürdüren sanatçı yurda dönünce Ankara Devlet Konservatuvarı'nda öğretmenlik yapmaya başladı.1966'da Suna Kan ile keman - piyano ikilisi kurararak Kan'la birlikte yurtdışında çok sayıda resital verdi. Ayrıca bireysel olarak da hemen bütün kıtalarda konserler sundu.Gülay Uğurata'nın "dünya prömiyeri" kapsamında yorumladığı yapıtlar şöyle sayılabilir:* Nevit Kodallıdan piyano ve orkestra için "Ebru"

* Cemal Reşit Rey'den piyano ve orkestra için "Çeşitlemeler"

* Ulvi Cemal Erkin'den piyano için "Altı Prelüd"

* Necil Kâzım Akses'ten piyano için "On Parça" ve "Beş şiir"

* Bülent Arel'den keman ve piyano için "Duo"

* Ferid Alnar'dan keman viyolonsel ve piyano için "Trio'

* Ferid Alnar'dan keman ve piyano için "Süit"1971 yılında "Devlet Sanatçısı" unvanıyla onurlandırılan ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın yıllarca solistliğini yapmış olan Uğurata'nın piyano edebiyatının yapıtlarına ilişkin zengin nota koleksiyonu ölümünden sonra Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na bağışlandı.Gülay Uğurata gazeteci Yasemin Çongar'ın annesidir.Ödülleri

* 1958 Bad Gastein Yarışması birincilik (Avusturya)

* 1959 Akademiler Piyano Yarışması'nda ikincilik (Almanya)

* 1960 Busoni Yarışması'nda diploma (İtalya)
 
H

Hoca

Yeni Üye
1940-1995 yılları arasında yaşamış piyanist, devlet sanatçısı. neredeyse 30 yıl boyunca suna kan 'a eşlik etmiştir.
 
M

Muhibbi

Yeni Üye
beş yaşında piyanoya başlayan sanatçımız, 1947'de istanbul belediye konservatuvarı'na girerek ferdi statzer'in öğrencisi olmuş ve konservatuvarı 1955'te bitirmiştir. 1956'da bavyera müzik akademisi'nin bursuyla almanya'ya giden uğurata, friedrich wührer'le piyano, wilhelm stross'la oda müziği çalışmış, wührer'in master sınıfında öğrenimini 1959'ta tamamlamıştır.
 
Üst