Gül Yağı Nasıl Üretilir?

elnur

elnur

Yeni Üye
Parfüm ve kozmetik sanayiinde en pahalı mamüller arasında yer alan gül yağı gül çiçeklerinin buharlı distilasyon yöntemiyle kaynatılması sonucu üretilmektedir. Dünya standartları kalitesindeki gül yağı üretiminde Isparta bölgesinde yer alan güllerden yararlanılmaktadır. Her yıl Mayıs ve Haziran aylarında toplanan güller hava şartlarının katkısı ile kaliteli gül yağlarına dönüştürülür.

gulyagi.jpg


Peki gül yağı üretimi nasıl gerçekleştirilir?

Sabah erkenden günlük olarak toplanan güller gül ambarında 500 kg'lık öbekler halinde dizilip üretim için hazır konuma getirilir. Çiçek kazanlarına 1500 litre su doldurulur. Bu su üzerine tartılan 500 kg gül basılır. Kapanan çiçek kazanları 2-3 atmosfer su buharı basıncı altında destilasyona tabii tutulur. Ardından yoğunlaşan yağlı su termostattan 30- 35 derece altında ortalama 70- 80 dk kadar damıtma yapılır. Böylece birinci destilasyon işlemi tamamlanmış olur.

Gülden elde edilen yağ iki çeşittir. Biri ince gül yağı diğeri katı gülyağıdır -konkret-. 1 kilo gül yağı elde ediminde yaklaşık 4/ 4,5 ton gülçiçeğine ihtiyaç vardır. Kontret elde edimi için ise ( 1 kilosu için ) 400/500 kilo gül çiçeğine ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye'de üretilen uçucu yağın büyük kısmını gülyağı oluşturmaktadır. Türkiye Dünya'nın önde gelen gülyağı üreticileri arasında yer almaktadır. Günümüz koşullarında gülyağı üretimi için kurulmuş fabrikalar vardır. Bunların sayısı 13 kadardır. Bunun yanı sıra köylere ait küçük damıtıcılarda da bir kısım gül yağı üretimi gerçekleştirilmektedir.
 
Üst