Göz Yangısı Ne Demektir?

D

denizfeneri

Yeni Üye
Konjunktivit olarak bilinen göz yangısı gözün iç çeperleri ile şeffaf kısmının kızarıklığı veya iltihaplanması şeklinde bilinmektedir. Virüs ya da bakterilkerin sebep olduğu bu rahatsızlık çeşitli alerji durumları ile karşılaşmanıza sebep olmaktadır.

*Ellerinizi iyi yıkayamazsanız ya da bazı eşyalarınızı hastalıklı biri ile paylaşırsanız bu hastalıkla karşı karşıya kalırsınız. Öksürük ya da hapşırık gibi yollarla da bulaşabilen göz yangısı olan çocuklar eğer anasınıfına gidiyorlarsa bir süre okula gönderilmemelidir. Mevsimsel polenler, hayvan döküntüleri ve kozmetik ürünler, mobilya parlatıcısı gibi ürünler göz yangısı oluşumuna sebep olmaktadır.

* Hipemeria, göz kızarması göz yangısının ilk belirtileri arasında yer almaktadır.


*Genelde tek gözde başlayan göz yangısı kısa sürede 2. göze de sıçramaktadır. Bakteriyel göz yangısını genel olarak göz kapağı şişmesi şeklindeki belirtilerle anlayabilirsiniz.

*Göz yangısında normalden fazla gözyaşı dökme sorunu ile de karşı karşıya kalırsınız.

*Gözlerinizde yanmanın yanı sıra kaşıntı da başlar. Kimi zaman sarı ya da yeşil renkli göz akıntısı problemi ile karşı karşıya kalırsınız.

*Bakteriyel göz yangısı varsa kimi zaman gözleriniz kapalı olarak uyanabilirsiniz. Işığa karşı da son derece hassasiyet başlar.

*Sanki gözünüze bir şey kaçmış gibi gözleriniz sürekli kaşınır.

*Bazı göz akıntısı vakalarında göz akıntıları labarotuar testinden geçirilerek göz yangısı teşhisi konulmaktadır.
 
Üst