Google 16 Eylül Logosu Albert Szent oldu

E

etrainarle

Yeni Üye
Albert Szent-Gyorgyi Kimdir ? Google Logosu Yenileniyor Albert Szent-Gyorgyi Biyografisi. Google 16 Eylül logosu Albert Szent oldu,Google Önemli günlerde verdiği özel logolar ile google kullanıcılarına biyografi ve özel günleri hatırlatıyor.Bunlardan biriside bugün Albert Szent-Gyorgyi oldu.

Albert Szent-Gyorgyi Biyografisi ?RNA dünya hipotezi, RNA (ribonükleik asit) esaslı hayat şimdiki DNA (deoksiribonükleik asit) esaslı hayattan önce hüküm sürmüştür. DNA gibi bilgi depolayabilen ve proteinler (enzimler) gibi tepkimeler kataliz eden RNA hücresel veya ön hücresel yaşamın kurulmasını sağlamış olabilir. Günümüzde yaşamın kökeni hakkındaki bazı kuramlar RNA esaslı kataliz ve bilgi depolamayı hücrenin evrimindeki ilk aşama olarak sunuyorlar. RNA esaslı dünyanın günümüzün DNA ve protein dünyasına evrildiği iddia ediliyor.DNA, daha büyük kimyasal dengesi sayesinde, protein, amino asitlerin büyük çeşitliliği içinde kataliz yapma özelliği nedeniyle özelleşmiş katalitik molekül olurken, bilgi depolama görevini üstlendi. RNA dünya hipotezi, günümüz hücrelerinde RNA’nın,özellikle (ribozomda protein üretimini katalize eden) rRNAnın, RNA dünyasının evriminin bir izi olduğunu savunmaktadır.karaman.org

Tarihçe


"RNA Dünyası" ifadesi ilk kez 1986’da, RNA’nın farklı biçimlerinin katalitik özelliklerine dair en son yapılan gözlemler hakkında yapılan bir açıklamada Nobel ödüllü Walter Gilbert tarafından yapıldı. Ancak bağımsız RNA yaşamı fikri daha eskidir ve Carl Woese'un The Genetic Code “Genetik Kod” isimli isimli kitabında bulunabilir. 1963’te moleküler biyolog Massachusetts Institute of Technology’den Alexander Rich, Albert Szent-Györgyi onuruna yayınlanan bir kitaba yazdığı makalede çok benzer bir görüşü savunmuştur.

kaynak : karaman.org
 
K

Karakiz

Yeni Üye
Albert szent gyorgyi Kimdir
albert szent gyorgyi 16 Eylül 1893 – 22 Ekim 1986) 1937 yılında Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü’nü kazandı Macar fizyolog oldu. O, C vitamini ve sitrik asit döngüsü bileşenleri ve reaksiyonları keşfetme ile yatırıldı. O da İkinci Dünya Savaşı sırasında Macar Direnç aktif olduğu ve savaştan sonra Macar politikaya girdi.

Albert szent gyorgy Budapeşte, Avusturya-Macaristan doğumlu. Babası, Nicolaus von Szent-Györgyi, (bugün Târgu Mureş, Romanya) Marosvásárhely doğmuş bir toprak sahibi, bir Kalvinist idi ve 1608 Samuel Kalvinist, bir vaiz, yüceltilmelidir [1] [2 geri onun soy izleme (Nicolaus von Szent-Györgyis ebeveynlerin İmre von Szent-Györgyi ve Mária Csiky) [3] Annesi, Jozefin, Roma Katolik, Jozsef Lenhossék ve Anna Bossányi bir kızı oldu.Albert szent gyorgyi Hayatı ve Eserleri:
RNA dünya hipotezi, RNA (ribonükleik asit) esaslı hayat şimdiki DNA (deoksiribonükleik asit) esaslı hayattan önce hüküm sürmüştür DNA gibi bilgi depolayabilen ve proteinler (enzimler) gibi tepkimeler kataliz eden RNA hücresel veya ön hücresel yaşamın kurulmasını sağlamış olabilir Günümüzde yaşamın kökeni hakkındaki bazı kuramlar RNA esaslı kataliz ve bilgi depolamayı hücrenin evrimindeki ilk aşama olarak sunuyorlar RNA esaslı dünyanın günümüzün DNA ve protein dünyasına evrildiği iddia ediliyor.

DNA, daha büyük kimyasal dengesi sayesinde, protein, amino asitlerin büyük çeşitliliği içinde kataliz yapma özelliği nedeniyle özelleşmiş katalitik molekül olurken, bilgi depolama görevini üstlendi RNA dünya hipotezi, günümüz hücrelerinde RNA’nın,özellikle (ribozomda protein üretimini katalize eden) rRNAnın, RNA dünyasının evriminin bir izi olduğunu savunmaktadır..

“RNA Dünyası” ifadesi ilk kez 1986’da, RNA’nın farklı biçimlerinin katalitik özelliklerine dair en son yapılan gözlemler hakkında yapılan bir açıklamada Nobel ödüllü Walter Gilbert tarafından yapıldı Ancak bağımsız RNA yaşamı fikri daha eskidir ve Carl Woese’un The Genetic Code “Genetik Kod” isimli isimli kitabında bulunabilir.. 1963’te moleküler biyolog Massachusetts Institute of Technology’den Alexander Rich, Albert Szent-Györgyi onuruna yayınlanan bir kitaba yazdığı makalede çok benzer bir görüşü savunmuştur..
 
Üst