girişimci kadın olmak

yosun

yosun

Süper Yönetici
Kadın ya da erkek girişimciler için başarı kazanmanın şartları farklı değildir ama kadınlar iş hayatında biraz daha şanslı. Çünkü cesaret, vizyon, dayanıklılık, detaylarla ilgilenmek yanısıra duygu zenginliğinden doğan önseziler kadınların bence, iş hayatındaki en önemli silahlarıdır. Kadınların hangi açılardan daha güçlü olduklarını birkaç kalemde toplayalım: Küçük yaşta sorumluluk Kız çocuklarından genellikle -erkek kardeşlerinden beklenmeyen- bir sorumluluk istenir. Etraflarına sahip olmaları, kardeşlerini ya da akrabalarını kollamaları, hatta onlara hizmet etmeleri beklenir. Bunu eleştirmiyorum. Aksine dikkatinizi çekmek istediğim nokta şu; kadınların küçük yaşta sorumluluklar üstlenmesi, ileride iş hayatında avantajları haline gelecektir. Çünkü neyi, nasıl yöneteceklerini daha küçük yaştan öğrenmeye başlamış oluyorlar. Bir koltukta birkaç karpuz Kendi oyunları arasında, başka sorumluluklar üstlenmekten kaynaklanan "aynı anda bir çok işi yapma" özelliği de kadınların üstünlükleri arasındadır ki iş hayatındaki erkeklere nazaran, bir başka avantaj da


budur.Çevrenizdeki kadınlara bir bakın; telefonla konuşurken, evdeyse aynı anda ojesini sürüyor olabilir, işyerindeyse muhtemelen e-maillerini okuyordur. Ya da randevulerini kontrol ediyordur. Kadınların bu pratikliği, erkeklerin çoğunda bulunmaz.

Kolay iletişim

Kadınların, diğer insanlarla ilişki kurması daha kolaydır. Üstelik bu kişilerden kolayca yardım da isterler. Bunu gurur haline getirmezler. Bu nedenle de zorlukları aşarken daha kolay destek bulurlar. Erkekler ise genellikle sormak için çok sıkışmayı beklerler, bu da işleri açısından gecikme ve bir şeylerin kaybedilmesi anlamına gelebilir.

Güçlü önseziler

Duygularına güvenmek herzaman kötü değildir. Bazen iş hayatı ve girişimcilik cesaret ve önsezi gerektirir. Mesela, ülkemizde cep telefonu işine girmek için hesap kitap yapıp, sonra yanlış iş olduğunu düşünerek girmeyen gruplar var. Ama bugün cep telefonu işi ülkenin en karlı işi durumunda.

İşte önsezi ve duyguları güçlü olması kadınların diğer bir avantajıdır. Kadınlar cesur da olduklarından, genellikle kafalarına koyduklarını yaparlar. Bununla işlerin her zaman duygularla yapılabilirliğini kastetmiyorum. Elbette hesap, kitap, iş planı, bütçe önemli ama zaman zaman cesaret ve önsezi de önemli olacaktır.

Sabır ve dayanıklılık

İşte kadınların diğer önemli 2 özelliği. Girişimcilik için bu 2 özelliğin önemi büyük. İşi başlatmaktan daha önemliolan, sürekliliğini sağlamak, sorunlar karşısında pes etmemektir. Kadınlar doğuştan sabırlıdırlar. Hedeflerine ulaşmak için beklerler.

Müşteriler, karşılarında sürdürülebilir şirketler görmeyi isteyeceklerdir. Bu nedenle kadınların dayanıklılığı avantajlarıdır. Servisin ve ürün kalitesinin sürekliliği de önemlidir.

Kendilerini iyi tanıtırlar

Kadınlar doğal olarak kendilerini tanıtmayı ve seslerini duyurmayı severler. Eğer yaptıkları işi seviyorlarsa da, onları durdurmak, susturmak mümkün olmayacaktır. Karşılarına çıkan potansiyel müşterilerine bütün detayları bir kalemde anlatacaklardır. Ayrıca iş hayatında, kontaklarını kullanmakta da kadınlar her zaman başarılıdır. İlişkilerini kullanarak başarıya ulaşmaları zor olmaz.

Sonuç olarak: Kadın girişimci olmak gibi bir düşünceniz varsa, hiç beklemeyin, hemen harekete geçin. Unutmayın, kadın olarak siz zaten avantajlısınız.
 
PENİA

PENİA

Yeni Üye
emekli olduktan sonra evde oturmak ya da mesleğimin devamı olan işlerde çalışmak yerine, eski işimle hiç ilgisi olmayan bir işe başladım ve girişimci ve lider ruhumun da yardımı ile yeni şimde çok kısa sürede basamaklar atlayarak, emekli maaşımdan çok daha fazla para kazanmaya başladım.

Evet hanımların girişimci yönü gerçekten çok güçlü ve bizler daha cesaretliyiz çok konuda. Eğer girişimci olmayıp 3 aydan 3 aya yatacak maaşı bekleseydim şu an hayal ettiğim hiçbir şeyin sahibi olamıycaktım.
 
Nehir

Nehir

Admin
Tebrikler PENİA aslında her insanın içinde cevher vardır önemli olan bunu keşfedebilmek sen bunu başarmışsın çok güzel gerçekten.
 
ofline

ofline

Yeni Üye
Kadın ya da erkek girişimciler için başarı kazanmanın şartları farklı değildir ama kadınlar iş hayatında biraz daha şanslı. Çünkü cesaret, vizyon, dayanıklılık, detaylarla ilgilenmek yanısıra duygu zenginliğinden doğan önseziler kadınların bence, iş hayatındaki en önemli silahlarıdır. .


Çok doğru tesbitler,katılıyorum :)
 
Üst