Gençlerde Meslek Seçimi

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Hayatta en çok dikkat edilmesi gereken bazı seçimler her daim vardır. Bunlar arasında eş seçimi, iş seçimi, arkadaş seçimidir. Ergenlik dönemine girmiş olan çocuğunuzun doğru karar vermesi ve doğru mesleği seçmesi için onun yetenekleri ve zevkleri doğrultusunda tercih yapması konusunda yardımda bulunmayı ihmal etmemelisiniz.

Zevk ve keyif alarak yapılan bir mesleğin yerini hiçbir şey alamayacağı için meslek seçiminde mutlak suretle dikkat ederek tercihte bulunmaya özen göstermelisiniz. Baba mesleği diye ya da popüler diye bir mesleği seçmemeli; öncelikle seçeceğiniz meslekte ne kadar mutlu olacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Seçeceğiniz mesleğe ne kadar hazırsınız; asıl istediğiniz bu meslek mi sorusunu seçim yaparken son ana kadar kendinize sormayı ihmal etmemelisiniz.

Gençler niye yanlış meslek seçerler?

*Öğretmenlerinden ya da etrafındaki başarılı kişilerden etkilenerek seçecekleri meslekte ne kadar başarılı olacakları konusundan emin olmadan seçim yapmaktadırlar.

*İşin kolayına kaçmak isteyenler okumak yerine baba ya da anne mesleğini devam ettirme yani hali hazırda var olan mesleği yapma tercihinde bulunabiliyorlar.

*İlgi ve yeteneğinin başka alanlarda olduğunun farkında olsa bile o dönemin popüler ya da dolgun maaşlı meslek gruplarını seçen gençlerde bulunmaktadır.

*Ekonomik yetersizliklerle mücadele edenler burslu ya da parasız olarak yerleşebilecekleri bölüm tercihlerinde bulunabiliyorlar.

*Evde aile baskısından kurtulmak isteyen genç kızlar sırf bu baskıdan kurtulmak adına istemedikleri üniversite ve bölüm tercihinde bulunabiliyorlar. Erkekler ise sırf askerlik durumlarını ertelemek için hiç istemedikleri bölüm tercihlerini yaparak hayata atılma tercihinde bulunabiliyorlar.
 
Üst