Gel Gitme Kadın kitabı Oğuz Akay

  • Konbuyu başlatan maykoss66
  • Başlangıç tarihi
M

maykoss66

Yeni Üye
Oğuz Akay Gel Gitme Kadın kitabı
Gel Gitme Kadın Oğuz Akay kitap tanıtımı
Gel Gitme Kadın konusu
Gel Gitme Kadın Oğuz Akay

Gel Gitme Kadın kitabı Oğuz AkayOğuz Akay ın yine Alfa Yayınları ndan çıkan Beni İki Kadın Çok Sevdi kitabı Mustafa Kemal ile Latife Hanım ın ayrılığı ile son bulmuştu. 1925 yılının Temmuz ayında bir akşam, Çankaya Köşkü nde, Mustafa Kemal ve Latife Hanım ın evliliğinin sonunu getiren, birçok kişinin de tanık olduğu büyük bir kavga yaşanmıştı. İşte bu eser, Çankaya Köşkü nde ayrılığa yol açan geceden sonra yaşanan yılları anlatıyor.

Latife Hanım, Ankara dan ayrılıp İzmir e, baba evine gitmiş, ancak, sakinleşip, yeniden düşününce, Ankara ya dönme girişiminde bulunmuş ise de, Mustafa Kemal, Siz benden üç kere ayrılma talebinde bulundunuz zaten. Ben bu talebinizi yerine getiriyorum demiş ve İzmir e boşanma mektubunu göndermişti.

Uzun ve titiz bir çalışmanın, geniş bir temel kaynak, zengin belge ve bilgi araştırmasının ürünü olan bu kitapta, Mustafa Kemal in, Cumhuriyet in ilk yıllarında başlayan ve süren devrimleri ile hastalık dönemi yanında, birçok yönü üzerinde de duruluyor.

Latife Hanım ın kendini nasıl tanıdığı, nasıl anlattığı, bir süre evli kaldığı Mustafa Kemal i nasıl anladığı ve ona bağlılığının sırrı, ilk kez yayımlanan gerçek kaynaklara, bilgi ve belgelere dayanarak veriliyor. Ayrıca Mustafa Kemal ve Latife Hanım ın ortak dostlarının onları tekrar bir araya getirme çabaları üzerinde de duruluyor.

Bu kitapta biten evliliğin ardından acı çeken ve yalnızlık hisseden bir Mustafa Kemal bulacaksınız. Musikili akşam toplantılarında söylenen şarkılar onun hislerine tercüman oluyor. Kimi şarkıları ard arda defalarca söyletiyor ve söyleyenlere eşlik ediyor, kimilerini sadece kendisi söylemek istiyor ve söylüyor, kimilerini sonuna kadar dinleyemiyor, yarıda bıraktırıyor şarkıyı, kimisinde de dans ediyor. Bazı şarkıları dinlediğinde ise gözyaşlarına hakim olamıyor. Kitaba ismini veren Gel Gitme Kadın da Mustafa Kemal in çok sevdiği ve hatta kimi zaman ağladığı bir Selahattin Pınar bestesidir.

Gel gitme kadın, ruhumu hicranına yakma,

İnlet beni, öldür beni, ağyare bırakma,

Karşında esirim, bana düşman gibi bakma.

İnlet beni, öldür beni, ağyare bırakma.Gel, gel, gel Gel gitme kadın

Ruhumu hicranına yakma, hicranına yakma

Karşında esirim, bana düşman gibi bakma!..

İnlet beni, öldür beni, ağyare bırakma.

kaynak:hürriyet
 
N

Nida

Yeni Üye
Oğuz Akay tarihi belgelere dayanarak sanırım bu kitabı yazdı yoksa nereden bilecek mustafa Kemal ve Latife hanımın büyük bir kavga ettiklerini
 
R

Ruhsar

Yeni Üye
Muhteşem yüzyıldaki gibi kurgu hataları olabilir bence bu kitapta:)
 
Üst