Gazozlu icecekler

yosun

yosun

Süper Yönetici
Bir litre kolali icecek yaklasik 400 kalori esdegeri seker, 0,15 gram kafein degisik miktarlarda renk veren maddeler, orijinal tadi saglayan kola özu ve esas onemlisi gazli icecek olmasini saglayan fosforik asit iceriyor. Yakin zamanda yayimlanan butun arastirmalar basta cocukluk cagi olmak uzere buyuk yas gruplarinda sismanlik ile kola tuketimi arasinda onemli bir baglanti oldugunun uzerinde duruyor. Kolali icecekler bir taraftan kan sekerini hizli bir sekilde yukselten, dolayisiyla insulin hormonunu arttirarak vucudun
yag depolamaya yonelmesine yol acan yuksek miktarda seker icermesi nedeniyle, diger taraftan sut ve sut urunleri gibi saglikli beslenmenin temeli olan iceceklerin yerine gectigi icin sismanlik riskini olusturuyor. Bunlarin disinda kola icme aliskanliginin fast food beslenmeye eslik ettigini ve kola ile birlikte daha fazla yemek yendigini biliyoruz. Bu nedenle cocukluk cagi sismanligi ve buna bagli seker hastaliginin onemli bir sotun haline geldigi ABD’deki cocuk sagligi otoriteleri cocuklarin kolali iceceklerden uzak tutulmasini oneriyor.

Kola ve kemikler
Kolali iceceklerin esas zararli etkisi ise kemikler uzerinde oluyor. Bundan 3 yil once Amerikan Tabipler Birligi’nin Cocuk Sagligi Dergisi’nde kolali icecek aliskanliginin lise ogrencisi kizlarda kemik kiriklari sikligini 3 kat arttirdigini gosteren bir arastirma yayimlandi. Daha once benzer yazilar yayimlayan bu arastirmaci, kolali icecekler icindeki yuksek miktardaki fosforun kan fosforunu yukselterek kemiklerden kalsiyum kemiren paratiroid hormonu duzeyini arttirdigini ve bir sure sonra kalsiyumu azalan kemiklerin saglamliklarini yitirdiklerini one surdu.KADINCA.NET
Tip literaturunde bu gozlemi destekleyen baska insan calismalarinin yani sira benzer etkinin farelerde oldugunu gosteren arastirmalar da yayimlandi.Daha once belirttigimiz gibi kola icme aliskanligi en onemli kalsiyum kaynagi olan sut ve sut urunlerinin tuketimini azaltiyor ve ergenlik doneminde gunde 800-1200 mg. olan kalsiyum ihtiyacinin karsilanmasini onleyerek de kemik sagligini olumsuz yonde etkiliyor.Bunlarin disinda kolali iceceklerin bobreklerden kalsiyum atilimini arttirdiklari, mide mukoza hucre dongusunu bozdugu, dis curuklerini belirgin bir sekilde arttirdigi, asiri icilmesinin kas hastaligina (hipokalemik miyopati) neden oldugunu gosteren raporlar yayimlandi. Simdiye kadar kolali iceceklerin insanlar icin yararli oldugunu gosteren bir arastirma yayimlanmadi. Hic kuskusuz kolali icecekler sigara gibi insan sagligini dogrudan ve tehlikeli bir sekilde etkilemiyorlar ama bu onlarin masum oldugu anlamina gelmiyor.
 
Nehir

Nehir

Admin
Cola ile ilgili bir yazı okumuştum cola meyan kökünden yapılırmış ve meyan kökünü fareler çok severmiş o meyan kökleri kaynatılan kazanlara balyalarla atılıyormuş aralarında fare olma olasılığı çok yüksek ve öylede belirtiliyordu okuduğum yazıda hadi bunu geçtik insan vücuduna gerçekten zararlı. Hem bağımlılık yapıyor bunun yanı sıra mideye yaptığı hasarda cabası gelin en güzeli bu zararlı maddeyi tüketmeyelim sağlığımızdan daha kıymetli ne olabilir ki. Emeğine sağlık yosun bu güzel bilgiler için teşekkür ederim.
 
PENİA

PENİA

Yeni Üye
gazlı içeceklerin kolon kanserine ve mide hastalıklarına yol açtığı biliniyor arkadaşlar. aşırı kaloriden dolayı obezite riskini de tetikliyor.Adı, markası, menşei, memleketi ne olursa olsun hepsi çok zararlı. Buna bizim yerli gazozlar ya da gazlı içeceklerimiz de dahil.
 
Üst