Fikrimin İnce Gülü - Özet - Adalet AĞAOĞLU

Hatice

Hatice

Yeni Üye
KİTABIN ÖZETİ

Fikrimin ince gülü almanyalı işçi Bayramın bir günün hikayesidir. Kitapta , sınıfının ve konumunun bilincinde olmayan Bayramın ”Bayram Bey ” olma çabasının ve hayatında çok önemli bir yer taşıyan bal rengi mercedes i ile olan ilişkisi anlatılmaktadır.

Bayaram ın küçük yaşta anne ve babası ölmüştür. Bayram amcası tarafından büyütülmektedir.Amcası da köydeki durumu iyi olmayanlardan diyebiliriz.Köyde seçim zamanıydı siyasetçilerden biri arabasıyla köye oy toplamay gelmişti ve Bayram da hayatında ilk defa o zaman arabayla tanışmıştı.Siyasetçinin arabadan inişi ve köylüler tarafından bir ağa gibi karşılanması Bayramı çok etkilemiş ve kafasında sürekli şu saplantı oluşmuştu; ”benimde bir gün arabam olacak ve benide köyde bu şekilde karşılayacaklar” kafasında bu düşünce vardı ve otuz otuz beş yaşına değin hep bu hayalinin peşinde koştu ve hayalini gerçekleştirdi yani bir mercedes sahibi oldu.
Ama hiçbir şey umduğu gibi olmamıştı.Yani mutlu son yoktu! Çünkü mercedese ulaşma isteği ve bu isteğe ulaşma esnasında izlediği yol yanlıştı. Herşeyin bir mersedece sahip olmakla halolacağını düşünmesi ve bu yanlış düşünceyi gerçekleştirmede izlediği yanlışlar! Bu yanlışlardan kısaca bahsedeck olursak ;Para toplayıp mercedes alabilmek iin en yakın arkadaşını kandırarak onun yerine almanyaya gitmesi , sevgilisini almanyaya gittikten sonrahiç aramaması ve onun kendisi bekleyeceğini zannetmesi ( yani bir çiçeği susuz bırakması ) ve mercesedini almanayadaki gurbetçi komşularından ve bir çok şeyden üstün tutması onu hazin sona yani ; mercedesi ile köye vardığında hiçte umduğu gibi karşılanmaması ve sevgilisinin bir başkasıyla evlenmesi ve hiç arayıp sormadığı amcasının vefaat etmesi ona herşeyin bir mercedesten ibaret olmadığını göstermişti…!
 
M

Misafir

Misafir
fıkrımın ınce gulu parcasının gıtar notalarını do re mı seklınde verırsenız sevınırım..
 
Üst