Farmokolojik Tedavi Nedir ?

A

Almira

Yeni Üye
İlaç tedavilerini hiçbiri doğrudan kişide madde kullanmaya yol açan etkeni tedavi etmek için değildir. İlaçlar bunları düzeltmek için anksiyete veya depresyon giderici ilaçlar verilebilir.



Disülfiram alkol alımını azalttığı için kişi alkolü bıraktıktan sonra kullanılan bir ilaçtır.



Naltrexone bir opiyat antagonistidir. Opiyatların bedendeki etkisini ortadan kaldırır. Kişi bu ilacı kullandığı sürece kullandıkları maddenin etkisini yaşamaz. Böylece yanlışlıkla kullanım sonucu başlayan bağımlılık süreci engellenmiş olur. Ancak karaciğer üstüne ciddi yan etkiler yaptığı bilinmektedir. Yerine koyma tedavisi 24 saat etkili bir opiyat agonistidir. Sadece eroini bırakamayan eroin bağımlılarının tedavisinde kullanılır.



Eroin bağımlısına metadon devlet arafından verilir (L alfa metil methadol) bir tür metadondur. Metadona göre en önemli farklılığı daha uzun yarılanma ömrü olması ve hergün ilaç alma gereksiniminin kalkmasıdır. Haftanın üç günü L-AMM uygulaması hasta için yeterli olmaktadır.



Morfin Sülfat uzun etkili bir opiyattır. Bağımlılıktan kurtulamayan kişiye kontrollü olarak morfin verilmektedir. Morfin sülfat uzun etkili olduğu için sık sık ilacın yenilenmesi gerekmemektedir. Aynı zamanda diğer ilaçlar ile kıyaslandığında oldukça ucuzdur. Sigara bırakmak için ise farklı ilaçlar vardır. Bunlardan birisi sigarayı bıraktıktan sonra kişide meydana gelebilecek sorunları azaltmaya yarayan piyasada zyban adıyla satılan bupropion maddesidir. Ayrıca kişideki nikotin yoksunluğunu azaltmak için nikotin içeren ilaçlar da verilebilir. Bu da bir tür yerine koyma tedavisidir.
 
Murat

Murat

Yönetici
Farmokolojik tedavi sürecine geçmeden önce terapiler artmalı ve tedaviden önce hasta sosyal hayattan etkilendiği şeyleri görmeli.
 
Üst