Evinizde çiçeklere de yer var mı?

S

sedacım

Yeni Üye
Evinizde çiçeklere de yer var mı?Sıcak yaz günleri evleri ve balkonları da şenlendirdi. Hemen hemen her köşeyi rengarenk açan çiçekler süsledi. Sardunyalar, yukkalar, begonyalar, laleler. Her birinin bakımı bir bebek kadar itina ve özveri isteyen bu çiçekler, her daim canlılıklarını korumaları için güneşe, taze toprağa, biraz gübreye ve geniş bir saksıya ihtiyaç duyuyorlar. Evlerde yetiştirilen çiçekler bir türlü bahçelerdeki gibi olmuyor. Nedeni ise bahçenin rüzgar, bakı ve gölge şartlarının balkonlarda oluşmaması. Bu nedenle saksı çiçekleri daha kısa ömürlü oluyor. Plastik saksılar, sıcak havalarda bitki kökünü kurutabiliyor, bu nedenle toprak veya betonarme olanları tercih etmek gerekiyor.

Balkonunuza, güzel kokulu bu çiçekler çok yakışacak
Ağaç hatmi, ortanca, açelya, kamelya, lavanta, yasemin, kanarya gülü, ağaç minesi, filbahri, zakkum, leylak, kartopu, morsalkım, yasemin, tatar hanımeli (sarılıcı olan türü, güzel bakılırsa balkon demirlerini ve duvarları sarar), meilland gülleri (kokusuz peyzaj gülü), yediveren gülleri. Ayrıca, kazayağı, buz çiçeği, lale, begonya, aslanağzı, Meryem Ana kandili, gardenya, hazine çiçeği, çuhaçiçeği, camgüzeli, sakız sardunyası, süsen, petunya, ipekçiçeği, ateşçiçeği, kadife çiçeği, hercai menekşe ve lale türleri de balkonunuzu çiçek bahçesine çevirebilir. Camekanlı balkonlara limon ve portakal ağaçları çok yakışıyor. Ancak yetişmeleri için iyi ışık almaları ve Akdeniz iklimine göre nem ayarının olması gerekiyor.

Menekşe yetiştirmek gerçekten emek istiyor!
Bitkiler, nemini kaybetmeyecek şekilde sulanmalı. İşte menekşede de bu ince ayara çok dikkat etmek gerekiyor. Yazın 3 günde bir sulanması, suyun yaprak ve köküne değmeden doğrudan toprağa konması, güneş alması ve suyunu hiç kaybetmemesi önemli detaylar arasında.

Oturma odanız için çiçeksiz yeşil bitkiler ideal!
Özenle aranje edilmiş, koltuk ve halılarınızın rengiyle uyumlu buketler, odaya farklı bir hava katıyor. “Ben sadece yeşil bitkiler istiyorum.” derseniz, salon çiçekleri tabir edilen çiçeksiz bitkileri tercih edebilirsiniz.

Yatak odasına yapma çiçekler
Çiçekler, geceleri karbondioksit verdikleri için yatak odalarında çiçek bulundurmayı pek tavsiye etmiyoruz. Öyle ya oksijeninizden çalınıyor! İlla “Sabahları mutlu ve enerjik uyanmam için çiçek şart.” derseniz, o halde size yapma çiçekleri öneriyoruz.

Kapıyı açtığınızda mis gibi kokan çiçekler karşılaşın sizi
Evinizin girişi eğer aydınlıksa yani güneş alan bir yerse canlı çiçekler kullanın. Eğer karanlık bir girişi varsa o zaman yapma çiçekler alın. Misafirlerinizi güleryüzünüzle birlikte çiçeklerle karşılamak müthiş bir şey değil mi? İddia ediyoruz, koridorlarda da uygun yerlere veya duvarlara yerleştirilmiş çiçekler, evinize neşe ve canlılık katacak.

Mutfaklarınız da, banyolarınız da çiçek açsın
Rengarenk, küçük saksı çiçekleri mutfaklarınızı yaz-kış süslüyor. Tezgahta, masada, rafta. Sabah kahvaltınızı, akşam yemeğinizi, komşu muhabbetini şenlendiriyor, içinizi ısıtıyor, ruhunuzu tazeliyor. Ya banyolar? Düşünün tasarımı gayet modern bir banyonuz var ama bir şeyler eksik. Mesela aynanın önünde, dolaplardan birinde, belki de kapının kenarında. Şık dekore edilmiş banyoları renkli, fazla ışık istemeyen, nemli ortamlara alışık çiçeklerle baştan yaratabilirsiniz.
 
I

irem

Yeni Üye
Evimde pek çiçeklere yer yok ama çok istiyorum çiçeklerimin olmasını
 
Üst