Evhamlı Anne Sendromu Nedir?

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Evham kısaca bir kaygı bozukluğu işareti olarak bilinmektedir. Çocuğun her davranışının altında kötü bir şey arama, çocuğunuzun her attığı adımı kontrol etme, tutum ve davranışlarınızla çocuğunuza kaygılı durumunuzu hissettirme, kafanızın içerisinde sürekli felaket görüntülerinin oluşumu annede kaygı bozukluğu ifadesi olarak bilinmektedir.

Evhamlı annelerden sık sık canın yanar, aman dikkat et, düşersin gibi ifadeleri duyabilirsiniz.

Çocuklar büyüyüpte kendi kararlarını kendileri alana kadar ebeveynlerinin sorumlulukları altındadır. Çocuğun anneden ayrı bir birey olabilmesi 3 yaşından itibaren başlayabilmektedir. Çocuk sosyalleşmeye başladığı andan itibaren ebeveynlerini ve kendisinden büyüklerini rol- model almaya başlar. Çocuk annesini yani evhamlı anne modelini kendine benimseyebilir. Bu durumda kaygılı, çekingen ve korkak çocuk yetiştirmeye varabilen sonuçlar doğurabilmektedir.

Aynı zamanda anne olmadan bir yer gidemeyen; bireyselleşemeyen; arkadaşlık kurmakta zorlanan; annesiz terk edilmişlik duygusunu yaşayan bir birey olma hissiyatını yaşayan birey olabilme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 
Uranüs

Uranüs

Yeni Üye
Evham bir hastalıktır yavaş yavaş panik atak sonra da şizofren yapar insanı dikkat etmek lazım.
 
Üst