Evde Boza Yapımı Tarifi

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Evde bozayı nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? O halde sizler için aşağıda sunduğum tarife göz atarak fikir edinip ilk denemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

bozza.jpg


Malzemeler:


· 2 bardak bulgur

· 21 bardak su

· 2 çorba kaşığı un

· ½ tatlı kaşığı kuru maya

· ½ bardak yoğurt

· 2,5 çorba kaşığı şeker

· 2 çorba kaşığı tarçın

· ½ çorba kaşığı vanilya

Boza nasıl yapılır:

Öncelikle büyük bir kaba bulgur konulur. 12 bardak su eklenerek tencerede bir gece bekletilir. Bekletilen bulgur kısık ateşte yaklaşık 1 saat kadar bekletilir. Sonra mutfak robotundan geçirilen bulgur bir kere de süzgeçten geçirilir. Buzdolabına konulur.

Başka bir tencereye unu koyup üzerine 2 ya da 3 bardak su ilave edilir. Kısık ateşte sürekli karıştırıp koyulaşana kadar pişirin. Ateşten alınan un karışımı içine 2 çorba kaşığı şeker ilavesinde bulunarak tenceredeki karışım pişirilir. Karışım ılıyınca içine yoğurt katılır.

Maya 1/4 bardak ılık suda ezilip 5 dakika kadar bekletildikten sonra yoğurt karışımına katılır. Ilık ortamda hazırlanan karışım 30 dakika bekletilir. Mayalı karışım ezilmiş bulgura eklenip 1- 2 kadar bekletilir. Ara sıra karıştırma işlem uygulaması gerçekleştirilir. Vanilya ile kalan şeker eklenerek eriyene kadar karıştırma işlemi gerçekleştirilir. Tarçın ve leblebi süslemesi ile servis gerçekleştirilir.
 
Üst