Estetik Sorunlarına Alternatif çözümler

  • Konbuyu başlatan yosun
  • Başlangıç tarihi
yosun

yosun

Süper Yönetici
Dermatoloji alanındaki gelişmeler sayesinde estetik kusurlar alternatif yöntemlerle tedavi edilebiliyor.
Acıbadem Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Asiye Nesrin Aksoylar, ciltte yaşlanmaya bağlı kırışıklık, güneş ışınlarının olumsuz etkilerine bağlı çizgi, kahverengi leke, sivilce ve sivilce izleriyle, yüzdeki şekil bozukluğu gibi estetik sorunların, bazı yöntemlerle giderilebildiğini söyledi. Dr. Aksoylar, Sıvı parafin, sıvı silikon (ülkemizde kullanımı yasal değil) kolajen, hyalüronik asit, otolok yağ ve otolok kolojen gibi dolgu Maddelerinin cilde enjekte edilmesiyle kırışıklıkların düzeltildiğini savundu.
Dolgu maddelerinin kalıcılık süresinin 2-5 Ay arasında değiştiğini vurgulayan Dr. Asiye Nesrin Aksoylar, metabolizmanın, hyalüronik asidi Su ve karbonhidrata dönüştürdüğünü, büyüme faktörleri ve hormonların, glikoz ve Oksijen gibi besleyici ajanların serbest geçişine imkan verdiğini kaydetti.
BT-A enjeksiyonunun ise, en sık alın, iki kaşın arası, göz çevresi, çene ve dudak çevresindeki çizgilere uygulandığını anlatan Dr. Aksoylar, "BT-A enjeksiyonu etkisinin kalıcılığı, kişiden kişiye değişir. Ortalama 4 ila 12 ay kalıcılık elde edilir. Hiçbir yan etkisi olmayıp, uygulamanın tekrarı mümkündür. Ancak, uygulama uzman doktorlar tarafından yapılmadığı takdirde kaş ve göz kapağı düşmesi gibi geçici yan etkiler görülebilir. Ayrıca, bu uygulamanın yapılabilmesi için, kişide kas hastalığının bulunmaması, en az bir ay öncesinden kişinin yüzüne başka herhangi bir cerrahi uygulama yapılmamış olması gerekiyor" diye konuştu.
Cildin zarar görmüş tabakasının, değişik kimyasal maddelerin farklı uygulamalarla kullanılarak kaldırılması işlemine 'Kimyasal Peeling' olarak adlandırıldığını belirten Acıbadem Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Asiye Nesrin Aksoylar, bu yöntemde kullanılacak maddelere hekimin karar verdiğini bildirdi.
Krioterapide (Soğuk Gaz tedavisi) ise, kaynama ısısı, -196 derece olan nitrojen Gazı kullanıldığını ifade eden Dr. Aksoylar, "Soğuk gazı, cildin yüzeyinde yok etmeyi düşündüğümüz kahverengi güneş lekeleri, siğiller gibi problemli bölgelere uygulayarak, o bölgenin donarak uzaklaştırılmasını sağlıyoruz. Lokal Anestezi gerektirmeyen bu işlemde herhangi bir cerrahi müdahale de gerektirmiyor. Hiçbir yan etkisi söz konusu değildir. Hatta her yaşta hamilelere bile uygulanabiliyor" dedi.
 
Üst