Estetik Meme Cerrahisi Kadınların Hizmetinde

D

denizz

Yeni Üye
Estetik meme cerrahisi hakkında sizler için detaylı güzel bir makale buldum umarım begenirsiniz.

Kadın doğurganlığının önemli bir parçası olan memeler kadın vücudunun estetik görüntüsünün de önemli bir parçasıdır. Meme formunun bozulması kadınlarda kendine güven duygusunun azalmasına ve mutsuzluklara neden olabilir...
Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi Estetik Cerrahi Bölümünden Op. Dr. Sevin Özgül'ün verdiği bilgilere göre; meme dokusundaki şekil bozukluklarının temel nedenleri* meme dokusunun az gelişmesine bağlı olarak memelerin küçük olması; iki memenin şekli arasında belirgin asimetri; gebelik* emzirme ve yerçekiminin etkisiyle meme dokusunda sarkıklık ve azalmış hacim; fazla kilo alma* hormonal değişiklikler ve gebelikle oluşan hacim fazlalıkları sonucu sarkma ve şekil bozuklukları olarak sıralanıyor. Meme şekil bozuklukları 3 ana başlık altında toplanıyor:
• Meme dokusunda küçüklük
• Meme dokusunda sarkma
• Meme dokusunda hacim fazlalığı ile birlikte sarkma
Meme Büyütme
Meme küçüklüğü olan bayanlarda meme büyütme operasyonları başarı ile uygulanıyor. Bir protez ile memenin büyütüldüğü bu ameliyatlarda eğer memede sarkma varsa bu da aynı seansta düzeltiliyor. Değişik çeşitleri olan meme protezleri farklı yaklaşımlarla yerleştirilebiliyor. Her protez tipinin avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Kullanılacak protezin tipine ve protezin hangi bölgeden yerleştirileceğine plastik cerrahınızla yapacağınız görüşmeler ve yapılan muayeneler sonucunda karar vermeniz gerekiyor. Ameliyat sonrası kullanılan özel sütyenler ile hem memenin şekli korunuyor hem de erken dönemde işinize dönebiliyorsunuz. Ameliyat tipine göre değişen ameliyat izleri zaman içinde solarak görünmez hale geliyor.
Meme Küçültme
Büyük göğüsler kadınlarda sırt ve boyun ağrılarına* solunum problemlerine* sütyen askılarının omuzda yaptığı baskı ve deri tahrişi nedeniyle yaralara neden oluyor. Bu tip memelerde hacim fazlalığına bağlı olarak uygulanacak teknik de değişiyor. Uygulanan tekniğe göre hastaların süt verme fonksiyonları ve meme başı duyuları da değişik derecelerde etkileniyor. Bu ameliyatlarda temel yaklaşım memede en az cerrahi izi bırakarak* en iyi şekli oluşturmak... Bu nedenle ameliyat öncesi meme ölçümleri çok iyi yapılarak* ameliyat çizimleri çok iyi planlanması gerekiyor. Meme küçültme ameliyatında fazla olan yağ ve meme dokusu ve meme cildi alınıp aynı zamanda memedeki sarkıklık da düzeltiliyor. Meme başı etrafında ve meme cildinde dikey uzanan izler ilk zamanlarda belirgin olsa da zaman içinde soluyor ve 6'ncı ayda meme dokusu gerçek şeklini alıyor.
Meme Dikleştirme
Kadınların memeleri* yıllar içinde kilo alıp verme* gebelik* emzirme ve yerçekimi etkileriyle sarkar. Deri elastikiyetini kaybettikçe memeler sıklıkla şekil ve sıkılığını kaybeder; sarkmaya başlar. Meme kaldırma ya da tıbbi adıyla 'mastopeksi' sarkan memeleri en azından uzun bir dönem için kaldırılarak yeniden şekillendirmeyi sağlıyor. Mastopeksi ile aynı zamanda meme başının çevresindeki koyu renkli alan (areola) da daraltılabiliyor. Eğer memeleriniz küçükse ya da gebelik sonrasında olduğu gibi sonradan içi gevşeyip küçüldüyse mastopexy'nin yanı sıra meme protezleri yerleştirerek meme hacmi ve sıkılığı arttırılabiliyor. Ameliyat sonrasında meme küçültme ameliyatında olduğu gibi izler zamanla soluyor.
Memenin Yeniden Yapılması
Meme kanseri olan kadınlarda meme dokusunun tümü alınabiliyor ve gerektiğinde koltuk altı lenfleri de temizleniyor. Meme dokusunun alınması bir kadın açısından ruhsal çöküntülere yol açabiliyor. Meme dokusu alınan kadınlarda meme dokusunun yeniden oluşturulması mümkün... Meme dokusunun yeniden yapılması meme kanseri ameliyatı ile aynı seansta ya da sonrasında yapılabiliyor. Meme dokusunun nasıl yeniden yapılacağı kanserin tipine ve sonrasında yapılacak tıbbi tedaviye göre seçiliyor. Bu ameliyatlar tek ya da iki seanslı ameliyatlar olup* özellikle günümüzde dişilik sembolü olan göğüs dokusu yeniden yapılarak hastaların meme dokularındaki eksiklik psikolojisinin düzelmesine yardımcı oluyor.
Estetik meme cerrahisinin sonuçları son derece başarılıdır. Bunun için de hasta beklentileri iyi analiz edilmeli* hasta ve hekim işbirliği ile uygulanacak yöntem belirlenmelidir. Cerrahi uygulamalarda dikkatli ölçümler ve titiz çalışma arzulanan sonucu elde etmede en değerli kriterlerdir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
I$ık

I$ık

Gümüş Ufağı
Tıp gelişti ancak hassas noktalarda bence çokta üstüne gidilmemeli. Sağlık için evet estetik için hayır diyorum.
 
Nehir

Nehir

Admin
bencede sağlık içinse evet diyorum estetik açıdan çok rahatsızlık verici bir durum olmadıgı sürece insanın kendisiyle ugrasması gereksiz.
 
Üst