Engelli Araç İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Murat

Murat

Yönetici
Engelliler için araç alımında %40 civarında vergi indirimi olduğundan engelliler için alınacak arabalardan oluşacak indirimden kimlerin yararlanabileceğini maddeler halinde belirtirsek bu indirimin kimleri kapsadığını daha net görebiliriz.

Engelli araç indirimden yararlanabilmek için gerekli 4 şart vardır;

1) Sol alt ekstremiteden (bacak) sakat olmak ve buna karşılık "Otomatik vitesli araçları kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu ve ehliyeti bulunması gerekir.

2) Sağ alt ekstremiteden (bacak) veya her iki alt ekstremiteden (bacaklardan) sakat olmak ve buna karşılık "Özel donanımlı araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu ve ehliyeti bulunması gerek.

3) Sağ üst ekstremiteden (kol) sakat olmak ve buna karşılık "Vites kolu yükseltilmiş özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu ve ehliyeti bulunması gerekir.

4) Boy kısalığı nedeniyle pedallara uzanamadığı için pedalları yükseltecek özel donanıma ihtiyaç duymak ve buna karşılık "Pedalları yükseltecek özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu ve ehliyeti bulunması..

5) Her ne sebeple olursa olsun % 90 ve üzeri raporu bulunmak ve hiç bir şekilde sürücü belgesi alamayacak olmak. (% 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda "3. derece yakınlar" vb. hiç bir kısıtlama kalmadı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam etmektedir)
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Engeli olan vatandaslarimiza yardimci olmak görevimizdir. Onlarin isini kolaylastirmak acisindan kolayliklar sunulmali.
 
Üst