En zayıf Van, en şişman Çanakkale

Nehir

Nehir

Admin

Türkiye'nin şişmanlık haritasını çıkartan uzmanlar; ilginç sonuçlara ulaştı. En geniş kalçalılar Giresun'da; en zayıflar Van'da, en kalın belliler ise Antalya'da.
Türkiye'nin şişmanlık haritası çıkartıldı. Buna göre, en geniş kalçalılar Giresun'dan, en kalın belliler Antalya'dan en zayıflar Van'dan, en şişmanlarsa Çanakkale'den çıkıyor.
Türkiye Metabolizma Derneği Obezite ve Lipit Hipertansiyon Grubu, Türkiye'nin şişmanlık profilini çıkarttı. 3 yıl süren çalışmanın ardından tamamlanan araştırmaya, ülkemizin farklı illerinden 20'li yaşlarda 10 binin üzerinde kişi katıldı.
KADINLAR BAŞI ÇEKİYOR

İlk olma özelliği taşıyan çalışmaya göre, Türkiye'de görülen obezite kadınlarda daha fazla rastlanıyor. 100 kadından 40'ı obezken, erkeklerde bu rakam 20'ye düşüyor. Bunun nedeni, kadınların doğumdan ve menopozdan sonra kilo almasına bağlanıyor.
DİYET İŞE YARAMIYOR!

İllere göre bakıldığında ise şişman oranı en yüksek kent Çanakkale olarak karşımıza çıkarken, en geniş kalçalılar Giresun'da, en kalın belliler Antalya'da, en zayıflar ise Van'da yaşıyor. Akdeniz mutfağında hafif yemeklerin bulunmasına rağmen en fazla obez Akdeniz Bölgesi'nden çıkıyor. - takvim
 
Üst