Emre Kongar Biyografi-Emre Kongar Kimdir?

A

Almira

Yeni Üye
Emre Kongar

Ben bugün köşe sahibi olan yazar ve çizer kadrosunu belgelemek niyetindeyim.Böylece gelecek kuşaklar edebiyat ve bilim birikimini yansıttığını öğrensinler istiyorum.Bu listeye Sönmez Targan gibi sürekli ama muntazam olmayan aralıklarla yazanları dahil etmedim.Özgen Acar Ümit ZileliBen bu takımın içinde yer almaktan onur duyuyorum. ama "gazeteyi yapan" tüm öteki arkadaşlarımla da iftihar ediyorum.

Aşağıda tarafınıza sunulan Gazetemiz yazarları ile ilgili bilgiler 07 Mayıs 1996 tarihinde yayınlanan özel ekten aynen alınmıştır.

İLHAN SELÇUK

Alın bakalım söyleyecek söz bırakmıyor. O ve Cumhuriyet karşılıklı birbirlerinin simgeleri. Bizim için tek çıkar yol burada kuru bir özgeçmiş özeti sunmak;

1925 yılında Aydın'da doğdu. 1950'de İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Avukatlık stajı da yaptı. Ama o gün bu gün gazetecilikten başka iş yapmadı. Büyük olasılıkla gazetecilikten başka iş de bilmiyor.

Mesleğe dönemin en ünlü mizah dergisi Akbaba'da Yusuf Ziya Ortaç gibi bir meslek ve dil ustasının yanında başladı.Kardeşi çizgi ustası Turhan Selçuk'la birlikte 41 buçuk Dolmuş Karikatür dergilerini çıkardı.

Yeni İstanbul yayılıyor.

MUSTAFA BALBAY

Çekirdekten yetişme terimi Mustafa Balbay'ı iyi tanımlar. Mesleğin en alt basamaklarından yıllık izinlerinde ise normal turistlerin tersine çivili ayakkabılarla dağ bayır tırmanır yada kimsenin aklına gelmeyecek ülkelere gider. Çok tertipli bir insandır. ORHAN BURSALI

1947'de doğdu. Eğitimi politik bilimler üstüne ( Berlin Freie Universitaet). Gençliğinde tutuklanma dahil militanca politik etkinlikler içinde oldu. Meslek olarak 1974'ten bu yana gazeteci. Gazeteciliğinde de dış politika konusunda uzmanlaştı. Yani pozitif bilimlerle ve teknikle pek ilgisi yok sanıyordu. Oysa bugün Türkiye'nin en iyi ve en deneyimli popüler bilim yayıncılarından biri. Cumhuriyet'in en ilgi gören haftalık eklerinden Bilim ve Teknik'i yıllardır o yönetiyor. Evindeki zili bile onaramadığı halde elektrik ve elektronik üstüne en çetrefil yazıları bizlerin anlayacağı bir dil yalınlığına indirgiyor; yıldızlara baktığında çoğu kez şiir düşünmesine rağmen her hafta astronomi cumartesi günleri ise Bilim ve Teknik ekinde bilimsel içerikli yazılar yazıyor.
 
M

Muhibbi

Yeni Üye
bugün yazdığı yazısında adnan menderes'in ve demokrat parti'nin demokrasi anlayışına güzel bir gönderme yapmış olan yazardır
 
Üst