Eklem Bacaklı Hayvanların Özellikleri Hakkında Bilgi

M

Mevsim

Yeni Üye
Hayvanlar aleminde bugün özel bir sınıfa göz atacağız eklem bacaklı hayvanların genel özellikleri nelerdir? Eklem bacaklı hayvanların vücutlarının dışında kitin denilen örtü yer alır.

Eklem bacaklı hayvanlar nerede yaşar derseniz karada, havada ve suda yaşayan canlı türleridir. Genellikle vücutları .nce derili olanların vücut yüzeyleri ile solunum yapma özelliği mevcuttur.Eklem bacaklı hayvanlarda bulunan sert ve dayanıklı olan bu örtü vücutlarına diklik ve desteklik sağlamaya yarar.

Eklem bacaklı hayvanların vücutlarında bulunan halkalar ile deri kıvrımlarının birbirine eklenmesiyle oluşan yapıya dış iskelet yapısı denmektedir. Eklem bacaklı hayvanların adından da anlaşıldığı gibi bacak, kanat, duyarga ve ağız parçaları gibi hareket edebilen çıkıntılardan meydana geliyor olması kendilerine farklı bir özellik verir.

Eklem bacaklı hayvanların üremesi ve çoğalması yumurtlama ile olur. Böcekler grubunda olan eklembacaklılar başkalaşım geçirirler. Ayrıca Yumurtadan çıkan kurtçuğa larva adı verilmiştir. Pupa dönemini karasinekte kabuk içinde, ipek böceğinde ise kendi salgıladığı ipekten yaptığı koza içinde geçirirler. Larva olgunlaşıncaya kadar geçirdiği uyku dönemine pupa denmektedir.
 
Üst