Dünya'nın En Değerli çiçeği

yosun

yosun

Süper Yönetici
Dünyanın en değerli çiçeği: Centaurea Tchihatcheffii’dir.


Bu çiçek ne Hollanda’da, ne Kenya’da, ne Tayland’da, ne de Yeni Zelanda’da -
bir tek Ankara’da, Gölbaşı yakınlarındaki Hacı Hasan’da, küçücük bir tarlada bulunur.


Mayıs’ta açar, Haziran’da kaybolur.


Bu paha biçilmez çiçeğimizin adı: Sevgi Çiçeği’dir.
Yörede Yanar Döner, Gelin Düğmesi, Türbe ya da Kırmızı Peygamber Çiçeği olarak da isimlendirilir.


2007 senesindeki gibi kuraklık zamanlarında sayısı 100'e kadar (- yerel gazeteye göre 50'ye kadar) düşebilir;
ama sayısını 0'a düşürebilecek asıl afet, insan ve insanların sevgi adına sevgisizliğidir
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 990x659 and weights 108KB.
Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.Orjınal boyut 990x659

bir Türkiye Çiçeği olan son Sevgi Çiçekleri'ni kopartıp atmakla, tezgahlarda satmakla,
ülkemiz de, Dünya'mız da "Sevgi"siz kalacaktır.
Aslında güzeller güzeli çiçeğimiz, Bern / Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarının Korunması Sözleşmesi ile koruma altındadır; toplanması ve satışı yasaktır. Zaten 160 sene önce ilk keşfedildiği Afyon'daki yerinde şimdi yeller, belki de çok katlı bloklar esmektedir. Ama en azından bu bin yılda sığındığı küçücük yaşam alanına giden yollar patika kalmalı, beton karıştıran kamyonlar ulaşamamalıdır.


Hollanda deyince akla lale gelir, halbuki lale bir Hollanda çiçeği değildir. Sevgi Çiçeği ise öz be öz Anadolu Çiçeği - Peygamber Çiçeği'dir. Bir ülke eşsiz çiçeğine de sahip çıkmalı, "Sevgi"yle de anılmalıdır.This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 850x566 and weights 73KB.
Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.Orjınal boyut 850x566
Bunun için başta Prof. Dr. Ayşe Boşgelmez ve Prof Dr. Mecit Vural - ve "Sevgi"li ekipleri olmak üzere, bir avuç bilim adamının amansız çabaları vardır.


Dünya Doğa’yı Koruma Birliği’nin de nesli tükenmekte olan bitkiler kategorisindeki Sevgi Çiçeği hakkında onlarca yıldır araştırmalar yapan bu gönül insanları, kimi zaman yetiştiği alanı "bir orman içi dinlenme alanı" olarak düşünenleri bilgilendirerek, kimi zaman bilimsel yayınlar - kimi zaman saha çalışmaları yaparak, kimi zaman da "Centaurea Tchihatcheffii / Ankara – Gölbaşı Sevgi Çiçeği" gibi muhteşem bir emek ve gönül ürünü kitabı ülkelerine armağan ederek çiçeğimizin yanında kalkan olmaktadırlar.

Abdulnasır Haşlak başkanlığındaki Gölbaşı Belediyesi'nin mütevazı, yöre halkının da özverili çabalarıyla dört senedir: “Uluslararası Gölbaşı Göller Andezit ve Sevgi Çiçeği Festivali” düzenlenmekte, dünyanın en değerli çiçeği ondüleli parlak saçlarını uluslararası görebilen gözlere sunmaktadır

__________________
 
I

irem

Yeni Üye
Gölbaşında bu çiçeği yetiştiren yetiştiriciler köşe olmuşlardır bu güzel çiçek sayesinde
 
Üst