Dünya Engelliler Günü

yosun

yosun

Süper Yönetici
Dünyada engelli nüfusu 500 milyonu aşarken, Türkiye'de engelli sayısının 8.5 milyona ulaşıyor..

Dünyada engelli nüfusu 500 milyonu aşarken, Türkiye'de engelli sayısının 8.5 milyona ulaştığı, gelişmişlik ve sanayileşmenin engelliliği artırdığı bildirildi. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı araştırmasından yaptığı derlemelere göre, Türkiye'ne nüfusunun yüzde 12.29'una denk düşen yaklaşık 8 milyon 500 bin kişi özürlü. Ülkelerin sanayileşme ve gelişmişlik oranları arttıkça, özürlülük oranı artıyor. Bu rakam, ABD'de yüzde 15'lere, Norveç'te yüzde 17'ye ulaşıyor.

Türkiye'deki nüfusun yüzde 12.29'unu engelliler oluştururken, erkeklerde özürlülük oranı 11.10, kadınlarda ise yüzde 13.45. Türkiye engelli nüfus oranı içinde birden fazla engeli bulunanların oranı ise yüzde 11.4. Engelli gruplarına göre Türkiye'deki engellilerin dağılımına bakıldığında yüzde 12.29'luk oranının içinde, yüzde 1.25'i ortopedik, binde 60'ı görme binde 37'si işitme, binde 48'i zihinsel ve yüzde 9.70 oranında diğer engelliler bulunuyor.

ÖZÜRLÜLER YASA TASARISI TASLAĞI

Öte yandan, Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından ''ayrımcılığa karşı fırsat eşitliği sağlanması ve özürlülerin sorunlarına çözüm getirilmesi amacıyla hazırlanan ''Özürlüler Yasa Tasarısı Taslağı'' Başbakanlığa sunuldu. Taslakta, özürlülerin ayrımcılığa karşı korunması, devletin özürlülüğün önlenmesine yönelik politikalar geliştirmesi, bakıma muhtaç özürlülere bakım güvencesi sağlanması, özürlülerin ve özürlülüğün istismarına karşı sosyal politikalar geliştirilmesi, yeni doğacak ve doğmuş olanlarda tespiti mümkün olan özür ve hastalıklarla ilgili gerekli görülen taramaların'' yapılması temel amaçlar olarak sıralanıyor.

EŞİT EĞİTİM İMKANI

Özürlülerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla taslakta, şu görüşlere yer veriliyor:

* Hiçbir gerekçeyle özürlülerin eğitim alması engellenemeyecek. Özürlü çocuklara, gençlere ve yetişkinlere, özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak, bütünleştirilmiş ortamlarda ve her düzeyde, özürlü olmayanlarla eşit eğitim imkanı sağlanacak.

* Özürlüler için, yükseköğretim kurumlarında kontenjan ayrılması için düzenlemeler yapılacak. Özürlü üniversite öğrencilerinin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek için Yükseköğretim Kurulu bünyesinde ''Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Merkezi'' kurulacak.

* Özürlülerin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması halinde, bu meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirilebilecek.

* Devlet memurluğuna alımda özürlüler için açılan sınavlarda 45 yaşın altında sınır konulamayacak.

* Özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerine diğerlerinin park etmesi yasaklanacak. Bu düzenlemenin ihlali durumunda para cezası ''iki kat'' artırılacak.

* Özürlü sporcular ile görevli personel; deplasman, yerel ve ferdi müsabakalara katıldıkları süre boyunca izinli sayılacak.

* 65 yaşını doldurmadığı halde bakıma muhtaç olduklarını kanıtlayanlar ile durumlarına uygun bir işe yerleştirilemeyen yardıma muhtaç özürlülere, yaş, cinsiyet ve medeni durumlarına bakılmaksızın,

* 16 yaşından büyük olanlar için belirlenen net asgari ücretin yarısı tutarında bakım aylığı bağlanacak. Zihinsel özürlü ve/veya 18 yaşından
küçük olanların aylıkları velisine veya yasal vasisine ödenecek

Dünyada engelli nüfusu 500 milyonu aşarken, Türkiye'de engelli sayısının 8.5 milyona ulaşıyor..

 
Nursena

Nursena

Admin
Yarın 3 Aralık Cuma ve Dünya Engelliler günü lütfen ENGELLEMEYİNİZ. yardımcı olunuz. Google arama motoruda yarın bu önemli günü unutma güzel bir logo yapar umarım.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Engelliler icin herturlu destegi ve kolayligi saglamamiz gerekiyor, onlar bu vatanin bir parcalaridir onlari dislanmis olarak hissettirmememiz gerekiyor.
 
Üst