Düğün ve Düğün Hazırlıkları Üzerine Herşey

Nehir

Nehir

Bölüm Yöneticisi
Söz Töreni

Eş ruhunuzu buldunuz ve evlilik kararı aldınız peki bundan sonra ne yapılmalı…İlk olarak evlilik kararınızı ailelerinize açmalı ve önce evleneceğiniz kişiyi ailenizle daha sonra da aileleri birbirleriyle tanıştırmalısınız.

Geleneklerimize göre ilk adım erkek ailesi tarafından atılır ve kız isteme merasimi yine kız evinde gerçekleşir. Erkek tarafından bir aile büyüğü ‘Allahın emri Peygamberin kavliyle’ yine kız tarafından bir aile büyüğünden kızı ister. Hemen ardından gelin adayı genç kız kahveleri ikram eder.

Erkek tarafı kız istemeye giderken; gümüş, kristal, porselen şık bir tepsi ya da tabak içerisinde taze ve güzel paketlenmiş söz çikolatasını götürür.

Söz çiçeği, erkek tarafından unutulmaması gereken önemli bir ayrıntıdır. Söz çiçeği olarak genellikle kırmızı gül tercih edilmekle birlikte orkide, zambak ve lilium da tercih edebilirsiniz. Evlendikten sonra da evinizin bir köşesinde dekor olarak kullanmak isterseniz şık bir sandık veya sepet içerisine dizayn edilmiş kuru çiçekleri de seçebilirsiniz. Çikolatayı eve girerken gelinin annesine, çiçeği ise müstakbel eşinize verebilirsiniz.

Sembolik bir anlam taşıdığı için genellikle ince seçilen söz yüzüklerini bir aile büyüğü takar. Söz yüzükleri takılırken geleneksel bir konuşma yapılarak kurdele kesilir ve evliliğe doğru ilk resmi adım atılmış olur. Bekar olanlara kurdeleden kesilerek bir parça verilir ve kurdele ne kadar kısaysa evlenme zamanının o kadar yakın olduğuna inanılır.

Söz töreninde kıyafetiniz çok abartılı olmamalı sade ve şık olmalıdır. Gelin adayları sade bir etek-gömlek veya elbise, sade makyajla tamamlanmış bir saç modeli; damat adayları ise şık bir takım elbise, uyumlu bir kravat seçmeli, saç ve sakal tıraşını yaptırmış olmalıdır.
 
S

selinisik

Yeni Üye
Esas hazırlık bundan sonra başlıyor. Telaş, kargaşa hatta stres bile evlilik aşamasında oluyor. Benim de evleneli bir ay oldu. :) Ama evlenmeden önce herkes ayrı birşey istiyor. En basit olay olan istediğiniz markalarda bile kararsızlık yaşıyorsunuz. Mesela ben her zaman yatak odamı rengarenk istemiştim. Malesef kahverengi mobilyalarım oldu. Çok sinirleniyor insan böle olaylar olunca. Ama bende herkese inat gittim Hobby'den rengarenk nevresim takımları aldım. Sonradan da alınmış olduğu için başka birşey almadılar. En azından şimdilik :)
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Dugun hazirliklari ile ilgili cok guzel bir konu olmus gerek konu sahibinin verdigi bilgiler gerek Murat abininn verdigi bilgiler cok degerli.

Evlilik kutsaldir gercekten kiminle evlenildigine dikkat edilmeli ..
 
Üst